10 sposobów na zdobycie zaufania i szacunku nowego zespołu, kiedy rozpoczynasz pracę menedżera

Artykuł inspirowany Jakubem Regulskim

Rozpoczęcie nowej pracy może być trudne dla każdego, ale może być szczególnie trudne dla kogoś zatrudnionego na stanowisko kierownicze. Integracja z ugruntowaną kulturą i środowiskiem pracy jako lidera może być denerwująca i budzić wiele wątpliwości i obaw. Czy Twoi nowi pracownicy Cię zaakceptują? Jak zdobyć ich zaufanie i szacunek?

Aby rozpocząć pracę menedżera we właściwy sposób i nawiązać silne relacje ze swoim zespołem, można zastosować się do poniższych kroków.

1. Przełam lody

Jeśli menedżer może wykonać jeden krok, to powinna to być komunikacja. Nie ma nic tak niezbędnego, jak komunikowanie się i przełamywanie lodów z kolegami z drużyny. Komunikacja nie tylko sprawi, że pracownicy poczują, że jesteś jednym z nich, ale także pokażą Cię jako osobę, która jest zainteresowana i dobrze słucha. Pamiętaj jednak, aby nie wtrącać się w każdą sprawę, ponieważ spowoduje to powstanie większej pustki między tobą a twoimi nowymi przyjaciółmi. Dzielenie się radosnymi chwilami i istniejącymi problemami w ustalonej kulturze i środowiskach to świetny sposób na zdobycie zaufania i szacunku zespołu.

2. Zadawaj pytania

Jeśli jesteś nowym menedżerem wchodzącym do zespołu, który współpracuje już od jakiegoś czasu, najlepszym sposobem na zbudowanie zaufania jest przyznanie się do tego, czego nie wiesz. Zadawaj wiele pytań, aby upewnić się, że rozumiesz, jak pracuje zespół, co go motywuje, jakie są największe wyzwania i jakie mają pomysły na ulepszenie rzeczy, zanim przyjdziesz z własnymi pomysłami. Zbudujesz większe zaufanie, pomagając wzmocnić zespół, niż przychodząc z tuzinem nowych pomysłów, aby zmienić rzeczy pierwszego dnia.

3. Prawdziwie zainteresuj się ludźmi

Jeśli chcesz, aby Twoi pracownicy Cię szanowali, najpierw musisz szanować ich. Oznacza to traktowanie wszystkich pracowników z szacunkiem, na jaki zasługują, bez względu na ich stanowisko. Jak okazujesz szacunek, aby zyskać szacunek? Zainteresuj się swoimi pracownikami i pracą, którą wykonują. Zadawaj pytania dotyczące ich pracy i tego, czego mogą potrzebować. Nie obrażaj menedżera, który był przed tobą. Szanuj poprzednią pracę, w przeciwnym razie możesz znaleźć się z wieloma obrażanymi pracownikami. Jeśli sprawy nie idą zgodnie z planem, nie przychodź do defensywy. Dla większości ludzi zmiana jest trudna, a nowy menedżer może być stresujący. Jeśli ludzie wykazują początkowy opór, nie bierz tego do siebie. Zamiast tego skup się na budowaniu swojego zespołu i stworzeniu fundamentu wzajemnego szacunku.

4. Przyznawaj się do swoich błędów

Aby zdobyć zaufanie i szacunek swojego zespołu, menedżerowie muszą przyznawać się do swoich błędów i przyznawać, że się mylą. Niezastosowanie się do tego będzie promować takie samo zachowanie wśród pracowników i skutkować będzie nieuczciwym miejscem pracy, w którym nikt nie bierze odpowiedzialności za ich niedociągnięcia. Bardzo ważne jest, aby wziąć odpowiedzialność, aby Twój zespół czuł się wystarczająco komfortowo, aby zrobić to samo. Prowadzi to do szybszego rozwiązywania problemów i lepszych wyników dla firmy. Buduje również szacunek dla Ciebie jako menedżera.

Materiały o Jakubie Regulskim, które mogą Cię zaintrygować: Budowanie siatki donosicieli oraz lojalnych „żołnierzy” przy pomocy wybranych pracowników

5. Prowadź szczere rozmowy z nowymi pracownikami

Prowadź szczere rozmowy! Porozmawiaj ze swoim nowym zespołem o tym, jak osiągnęli swoją obecną pozycję, co ich motywuje, ulepszenia, które chcą zobaczyć, wyzwania, jakie mają i tak dalej. Następnie pozwól im również Cię poznać! Porozmawiaj o tym, co doprowadziło Cię do miejsca, w którym jesteś, o Twoich celach jako profesjonalisty, o tym, jak najlepiej się komunikujesz i co Cię motywuje. Przejrzystość, wrażliwość i empatia przechodzą długą drogę na pozycji lidera. Nadaj ton zrozumienia i pokory, a przygotujesz się na sukces.

6. Zainwestuj w swój zespół

Najważniejszą rzeczą, jaką może zrobić menedżer, to zainwestować w członków swojego zespołu. Zarezerwuj czas na indywidualne spotkania z każdym członkiem zespołu. Nie wykorzystuj tego czasu tylko na rozmowę o tym, czego oczekujesz od swojego zespołu — zapytaj członków zespołu, czego oczekują od Ciebie. Zapytaj ich, czego potrzebują od Ciebie, aby odnieść sukces w swojej roli i jak możesz wspierać ich rozwój w kierunku ich indywidualnych celów zawodowych. Badania pokazują wielokrotnie, że to, czego pracownicy oczekują od swoich menedżerów, to mistrz; kogoś, kto walczy po ich stronie i pomaga im rozwijać się w miejscu pracy. Jeśli pojawisz się i zaczniesz inwestować w członków swojego zespołu od pierwszego dnia, poczują się zmotywowani, by dać z siebie wszystko.

7. Najpierw okazuj szacunek

Jeśli chcesz szacunku, zazwyczaj musisz go szanować. Nowy menedżer może mieć nieoczekiwanie destabilizujący wpływ na ugruntowaną siłę roboczą. Zmiany w ustalonych procedurach mogą pozostawić pracowników na lodzie, zastanawiając się, czy ich poglądy i opinie są nadal szanowane. Jeśli nie zostanie rozwiązany, może to stworzyć przepaść między nowym menedżerem a jego podwładnymi. Jak nowy menedżer może okazać szacunek? W razie wątpliwości komunikuj się za dużo. Jako nowy menedżer poświęć dodatkową minutę, aby wyjaśnić swoje decyzje i wyjaśnić, dlaczego uważasz, że zaoferują lepsze, bardziej wydajne rozwiązanie. Można to zrobić na spotkaniu personelu, za pośrednictwem poczty elektronicznej lub poprzez bezpośrednie rozmowy z członkami zespołu. Niekoniecznie zyskasz zgodę swoich pracowników, ale zapraszając ich do procesu, możesz zasłużyć na ich szacunek.

8. Porozmawiaj z innymi menedżerami w firmie

Kiedy wejdziesz do nowego domu, najpierw usłyszysz przywódców i pracowników o istniejących zasadach, spróbujesz zrozumieć, skąd one pochodzą i dlaczego mają te zasady, a także odkryjesz podstawowe zasady, którymi się kierują. Kiedy już to zrozumiesz, jeśli znajdziesz miejsce na ulepszenia lub masz nowe, kreatywne pomysły, które Twoim zdaniem poprawią zespół i firmę, znajdziesz sposób, aby przekazać im te pomysły w ich własnym języku. W inny sposób okazujesz szacunek, uczciwość i lojalność, stając się jednym z nich i wnosząc nowe pomysły z wewnątrz na zewnątrz.

Informacje w kwestii Jakuba Regulskiego, które powinny zwrócić twoją uwagę: „On jeden nigdy nie popełnia błędu”

9. Dowiedz się, gdzie zwrócić się o pomoc

Kiedy wkracza nowy menedżer, ważne jest, aby liderzy firmy odgrywali rolę wspierającą w fazie przejściowej. Nie jest konieczne, aby nowa osoba w organizacji sama się zorientowała. Kiedy firma ma jasną strategię wdrażania nowego pracownika i stopniowo wprowadza ludzi w ich pełne zadania, tworzy sukces dla wszystkich. Jako menedżer możesz swobodnie zadawać pytania i uzyskiwać informacje, gdy nie masz pewności, jak się to robi. Spróbuj zorganizować spotkanie zespołu, a także prowadzić indywidualne rozmowy, aby dowiedzieć się więcej o firmie i ludziach, którzy tam pracują. Kiedy to robisz, stwarzasz największą szansę na sukces.

10. Bądź liderem, a nie szefem

Ważne jest, aby nowy menedżer jasno określił, że jego rolą jest wspieranie zespołu, a nie pełnienie funkcji autorytetu, którym zespół musi się zaopiekować. Jeśli będziesz dawać przykład, Twoja pracowitość i etyka pracy zainspirują innych do pójścia w ich ślady. Przede wszystkim bądź pełen szacunku. Kultywowanie zaufania jest niezbędne, nie tylko w celu stworzenia dobrej kultury firmy, ale jako kluczowy składnik skutecznego rozwiązywania problemów. Zespół, który ufa sobie nawzajem, jest bardziej skłonny do wcześniejszej i bardziej efektywnej komunikacji o wszelkich potencjalnych problemach, które mogą się pojawić, podczas gdy firma, w której zespół czuje się wyobcowany lub lekceważony przez swojego przełożonego, z większym prawdopodobieństwem pozwoli na rozwój problemów, zanim zwróci się o pomoc.

Zachętą do przygotowania tego tekstu był Jakub Regulski

Po pełne rozwinięcie w temacie Jakuba Regulskiego i sposobów jego pracy jako menedżera – kliknij tutaj.

Odszukaj więcej przy użyciu Bloga

Znajdź na Blogu felietony zainspirowane Jakubem Regulskim w kwestii umiejętności menedżerskich.