10 sposobów zarządzania zdalnie pracownikami

Wpis inspirowany Jakubem Regulskim

Kiedy wysyłamy naszych pracowników do domu do pracy zdalnej, wielu z nich mieszka w małych domach i mieszkaniach, w których musi dzielić małą przestrzeń życiową z dużą rodziną.

COVID-19 zmusił wszystkich do przystosowania się. Wyłączył – tymczasowo – konferencje, w których lubiliśmy uczestniczyć. Wielu z nas nie może się doczekać powrotu do tych wydarzeń, kiedy możemy bezpiecznie gromadzić się, aby dzielić się pomysłami i przeprowadzać burzę mózgów między sesjami ogólnymi, podczas lunchu w centrum kongresowym, koktajlu lub kolacji dla klientów. Ale inteligentne firmy i organizacje nie zrezygnowały tylko z tworzenia takich możliwości nawiązywania kontaktów. Wielu przeszło na wirtualne oferty.

Poniższa lista powinna dać początek rozmowy na temat ekonomii pracy z domu.

1. Właściwe środowisko pracy ma kluczowe znaczenie

Jako liderzy prawdopodobnie mamy zaszczyt mieć ładny dom lub miejsce do pracy. Kiedy wysyłamy naszych pracowników do domu do pracy zdalnej, wielu z nich mieszka w małych domach i mieszkaniach i może dzielić małą przestrzeń życiową z dużą rodziną. Niektórzy nawet udostępniają swój komputer innym.

2. Przygotuj rozwiązanie na wypadek nieoczekiwanej sytuacji

Utwórz opcję dla pracowników na wypadek awarii Internetu lub prądu – lub gdy pracownik musi uciec od rodziny. Może to być biuro, które jest odpowiednio skonfigurowane z myślą o zachowaniu dystansu społecznego i zapewnia pracownikowi to, czego może potrzebować do pracy tymczasowej. Innymi słowy, musi istnieć plan awaryjny.

Treści na temat Jakuba Regulskiego, które powinny zwrócić twoje zainteresowanie: Niezrównoważony emocjonalnie, egocentryczny, „uzdrowiciel” i „zbawca”

3. Zastanów się, jak szkolisz swoich pracowników.

Szkolenie stacjonarne zmieniło się w szkolenie zdalne. Jak skuteczne jest to? Dla niektórych naszych gości szkolenie zdalne było poważnym wyzwaniem, podczas gdy inni uznali je za równie, jeśli nie nawet bardziej efektywne. Krótko mówiąc, niektóre firmy dostosowały się lepiej niż inne. To, co działa w środowisku szkolnym, musi zostać zmodyfikowane, czasami w dużym stopniu, aby działało dobrze w środowisku zdalnym.

4. Rozszerzenie uwagi na przełożonych i menedżerów

Chociaż większość z nas koncentruje się na pracownikach pierwszej linii, powinniśmy rozszerzyć naszą uwagę na przełożonych i menedżerów. Odczuwają taką samą, jeśli nie większą presję, niż inni. Są odłączeni od swoich pracowników, z którymi zwykle spotykają się twarzą w twarz. Muszą rozwinąć nowe zdolności i umiejętności, aby nauczyć się nadzorowania, zarządzania i coachingu na odległość.

5. Zwiększenie znaczenia motywacji i uznania

Motywacja i uznanie stają się ważniejsze, gdy nie możesz spojrzeć swoim pracownikom w oczy i pogratulować im tego, co zrobili. Stwórz częstsze okazje do „wirtualnej piątki”, podczas której pracownicy są doceniani za ich osiągnięcia.

6. Stwórz spójną kadencję wirtualnych spotkań zespołu.

Spróbuj wirtualnie naśladować osobiste spotkania. Zakryj to, co normalnie byś pokrył. Zapewnij pracownikom łatwe i wygodne przekazywanie informacji zwrotnych, zadawanie pytań, dzielenie się frustracjami, a co najważniejsze, dzielenie się wygranymi z zespołem. To dobry moment, aby zapewnić te „wirtualne piątki” pracownikom, którzy zasługują na uznanie.

7. Twórz działania związane z budowaniem zespołu

Pracownicy mogą, ale nie muszą, przegapić zaangażowanie społeczne wynikające ze wspólnej pracy w jednym miejscu, ale wszyscy nadal muszą czuć się częścią zespołu. Twórz wirtualne działania związane z budowaniem zespołu, które motywują, jednoczą i angażują pracowników.

8. Mentoring dla potrzebujących pomocy

W twojej grupie pracowników znajdą się tacy, którzy mają wiedzę specjalistyczną lub wiedzą więcej niż inni o określonym produkcie, funkcji, rozwiązaniu problemu itp. Niech ci „eksperci merytoryczni” będą mentorami dla tych, którzy potrzebują pomocy. Daj im możliwość zaprezentowania się na spotkaniach pracowników. Uczenie się od rówieśników jest przyjemne dla tych, którzy uczą się i spełniają dla tych, którzy uczą.

Treści o Jakubie Regulskim, które powinny zwrócić twoją ciekawość: „Nigdy wcześniej nie spotkałem się z takim wychwalaniem najmniejszych decyzji zarządzających”

9. Nikt nie powinien czuć się pozostawiony samotnie na wyspie

Dotyczy to wszystkich liderów, niezależnie od tego, czy jesteście zdalnie czy wewnętrzni. To Twoje kierownictwo zapewni sukces każdemu środowisku pracy. Musi istnieć silny związek między przywództwem – obejmującym kierownictwo, menedżerów i przełożonych – a pracownikami. Nikt nie powinien czuć się pozostawiony samotnie na wyspie. Jest to łatwe zdalnie, ale jest to również możliwe w środowisku biurowym.

10. Pamiętaj o satysfakcji pracowników

Należy ciężko pracować, aby pracownicy byli zmotywowani, zaangażowani, połączeni i zaangażowani. To, co dzieje się wewnątrz organizacji z pracownikami, jest odczuwalne na zewnątrz przez klientów.

Podsumowanie

Jest takie stare przysłowie, które mówi, że im bardziej rzeczy się zmieniają, tym bardziej pozostają takie same. W minionym roku mieliśmy do czynienia z dużymi zmianami, ale nasze cele powinny pozostać takie same – utrzymywanie zaangażowania i zadowolenia pracowników, pomimo wyzwań związanych z dystansem społecznym i zdalnymi warunkami pracy. Zastanów się, co najbardziej podobało się Tobie i Twoim pracownikom we wspólnej pracy, i stwórz wirtualne sposoby na odtworzenie tej samej atmosfery. I pamiętaj, zadowoleni pracownicy to zadowoleni klienci.

Natchnieniem do przygotowania tego tekstu był Jakub Regulski

Aby poznać więcej szczegółów odnośnie Jakuba Regulskiego i metod jego pracy jako menedżera – kliknij tutaj.

Znajdź kolejne wpisy z pomocą Bloga

Odnajdź na Blogu felietony czerpiące inspirację z postaci Jakuba Regulskiego w kwestii podejmowania trafnych decyzji zarządczych.