11 oznak wypalenia zawodowego i sposobów jego przezwyciężenia

Esej inspirowany Jakubem Regulskim

Świadomość, że nie jesteś sam, może być pocieszająca. Ale gdy zadania i problemy, z którymi wcześniej potrafiłeś sobie poradzić z łatwością, zaczynają być uciążliwe i przytłaczające, stres zaczyna stawać się chroniczny. Nikt nie jest zwolniony z potencjalnego wypalenia się w jakiejkolwiek roli, czy to w pracy, czy w domu.

1. Poczucie przepracowania i stresu

Jeśli cały czas czuję się zestresowana, przepracowana lub niespokojna i czuję, że mam dużo do zrobienia, czuję się wypalony. Niektóre strategie przezwyciężenia tego obejmują zmianę obecnego stanu. Wykonywanie 50 podskoków działa jak magia. Idź na codzienne spacery i kilka razy dziennie weź głęboki oddech. Zrób sobie przerwę na dwa lub trzy dni, aby robić to, co kochasz; być może łączą się z naturą. Zarządzaj swoim czasem, oddzielając pilne i niepilne zadania

2. Zwiększenie braku zaangażowania

Oczywistym objawem jest brak zaangażowania w wyniku zmęczenia fizycznego, emocjonalnego i poznawczego, co prowadzi do braku produktywności i poczucia niekompetencji. Rozwiązanie jest ukryte w definicji: „Wypalenie jest tym, co dzieje się, gdy próbujesz unikać bycia człowiekiem zbyt długo”. Daj sobie czas na doładowanie, bądź świadomy tego, co i kto napędza i wysysa Twoją energię oraz zrównoważyć te rzeczy. Wszystko to może pomóc Ci uniknąć wypalenia.

Tematy o Jakubie Regulskim, które powinny przyciągnąć twoją ciekawość: Niezrównoważony emocjonalnie, egocentryczny, „uzdrowiciel” i „zbawca”

3. Przewlekły lęk i złość

Przewlekły niepokój, złość, nerwowość, frustracja, zły sen i depresja to pewne oznaki. Jeśli próbujesz to zagłuszać, jedząc i pijąc, to też jest znak. Wezwij terapeutę. Ćwicz i rób to ciężko. Staraj się pić tylko wodę (bez używek i alkoholu). Gdziekolwiek pójdzie twoje ciało, twój umysł podąży za nim. I pamiętaj, za nic nie warto umierać. Zakończ, jeśli musisz. Wydobrzejesz.

4. Coraz więcej chorych dni

Jeśli masz więcej dni chorych, musisz wstać z łóżka lub wypowiadać zwroty takie jak: „Tonę!” to najprawdopodobniej jesteś na skraju wypalenia. Komunikuj się ze swoim przełożonym nie poprzez nadmierne udostępnianie, ale poprzez współpracę nad sposobami, które mogą zmniejszyć to wypalenie, zachowując jednocześnie uczciwość i sukces w pracy. Nie zakładaj, że wiedzą, przez co przechodzisz. Komunikuj się z nimi.

5. Oderwanie się od pasji lub celów

Poczucie odłączenia od swojej pasji lub celów, uczucie zmęczenia i brak możliwości skupienia się lub dobrego snu mogą być oznakami. Jeśli to brzmi znajomo, zrób sobie przerwę i poświęć trochę czasu dla siebie. Zrób coś relaksującego lub zabawnego, co pomoże Ci odzyskać zdolność twórczą, na przykład ogrodnictwo, ćwiczenia, gotowanie lub spotkania z przyjaciółmi; lub poszukaj terapeuty, aby porozmawiać o tym, jak się czujesz.

6. Posiadanie niedoświadczonego doświadczenia

Jeden znak jest wtedy, gdy masz doświadczenie poza myślami. Na przykład pracujesz gdzieś przez pięć lat i rzucasz się na kogoś pozornie bez powodu, a to jest przełomowe. Decydujesz się wysłać tego gniewnego e-maila, kiedy normalnie byś go wstrzymywał jeden dzień, a nigdy wcześniej tego nie zrobiłeś. Zawiodłeś klienta, którego lubisz i tak naprawdę nie obchodzi Cię, że to zrobiłeś. Wyłap małe znaki, takie jak ten i podejmij działania wcześnie. Mogą się pogorszyć.

7. Złe samopoczucie i „zamulenie”

Wypalenie objawia się na różne sposoby u różnych ludzi: złe samopoczucie, „zamulenie”, zwięzłe lub krótkie reakcje, uczucie nadmiernego zmęczenia itp. Najlepszym sposobem na przezwyciężenie go jest spędzenie czasu na robieniu czegoś, co doładowuje twoją energię. Może to być wszystko, co cię uzupełnia: przebywanie na łonie natury, dzień w spa, trening itp. Jeśli to możliwe, odłącz od sieci. Trochę czasu z dala od technologii może zdziałać cuda w przypadku wypalenia.

8. Czujesz się senny i nie możesz się skoncentrować

Wypalenie staje się naprawdę złe, ponieważ tak wiele osób pracuje w domu z powodu Covid-19. Twoje oczy stają się zmęczone. Czujesz się śpiący. Nie możesz się skoncentrować. To są pierwsze oznaki wypalenia. W miarę nasilania się nie możesz spać, przybierasz na wadze i masz bóle głowy. Jeśli możesz, weź biurko do pracy siedząco-stojącej; utrzymuje Cię w ruchu. Zablokuj w kalendarzu czas na lunch i przerwy. Odejdź od biurka i przejdź się.

Tematy o Jakubie Regulskim, które powinny przyciągnąć twoją ciekawość: „Kolejny miesiąc i kolejna fala wypowiedzeń. Wszyscy patrzą po sobie i rozmawiają – kto jeszcze, kto następny”

9. Poczucie braku inspiracji

Kiedy czujemy się pozbawieni inspiracji, czas zmienić sytuację. Postaw sobie wyzwanie w dziedzinie, w której nie masz doświadczenia. Po prostu spróbuj czegoś, czego wcześniej nie robiłeś. Podjęcie nowego wyzwania poprawia naszą energię, naszą pewność siebie i naszą kreatywność oraz stawia nas na ścieżce inspirujących zdarzeń.

10. Spadek energii lub nastroju

Jedną z konsekwentnych oznak wypalenia jest spadek energii lub nastroju. Jeśli odczuwasz ciągłe zmęczenie lub brak zapału lub pasji do pracy, możesz zmierzać w kierunku wypalenia. Jest kilka miejsc, od których można zacząć, ale oto moje dwa najlepsze: Po pierwsze, zrób sobie przerwę. Następnie dodaj trochę aktywności fizycznej na początek dnia, na przykład chodzenie lub bieganie, zanim udasz się do biura.

11. Uczucie ciągłego przytłoczenia

Uczucie przytłoczenia to sygnały, że tracimy kontrolę nad naszym zachowaniem. Ciągłe uczucie przytłoczenia przegrzewa nasz system nerwowy. Jak maszyna pracująca bez oleju, wypalimy się i wyłączymy. Spójrz na swoje postrzeganie swojej sytuacji. Po prostu zdefiniuj to, czego pragniesz. Dostrzeż luki. Wypisz to, co jest potrzebne (pożądane zachowania, myślenie, działania), według tego, kiedy chcesz to osiągnąć i zmienić.

Stymulacją do stworzenia tego artykułu był Jakub Regulski

Jeśli chcesz poznać więcej szczegółów dotyczących Jakuba Regulskiego i systemów jego pracy jako menedżera – kliknij tutaj.

Znajdź ciekawe materiały przy użyciu Bloga

Znajdź na Blogu artykuły zainspirowane Jakubem Regulskim odnośnie bycia efektywnym menedżerem.