12 technik budowania dwustronnego zaufania do pracowników

Tekst inspirowany Jakubem Regulskim

Budowanie dwustronnego zaufania między pracownikami a liderami może być nieuchwytnym celem, ale jest niezbędne do rozwoju odnoszącego sukcesy i zrównoważonego biznesu.

Wzajemne zaufanie pozwala menedżerom napędzać swoje zespoły, aby osiągały więcej, nie zrażając ich. Pracownicy czują się bardziej zmotywowani do pracy na wysokich stanowiskach, gdy wiedzą, że ich liderzy wierzą w ich możliwości i ufają, że odniosą sukces na swoich stanowiskach bez zbytniego nadzoru i krytyki.

Chociaż osiągnięcie tego poziomu zaufania wymaga wysiłku po obu stronach relacji menedżer-pracownik, jest kilka ważnych rzeczy, które liderzy muszą zrobić, aby je wspierać.

1. Bądź uczciwy i wrażliwy

Podatność jest kluczowym składnikiem budowania wzajemnego zaufania. Jeśli możesz uczciwie i bezbronnie „powiedzieć o sobie” swojemu przełożonemu lub pracownikowi, będziesz miał większe szanse na zbudowanie intymności i autentycznego związku. Spróbuj najpierw. Czy potrafisz wyrazić swoje własne lęki, zmartwienia lub nadzieje? Ten akt odwagi i więzi pomoże położyć podwaliny pod zaufanie.

2. Komunikuj się skutecznie

Najlepszym sposobem na budowanie dwustronnego zaufania jest skuteczna komunikacja. Kiedy przepływ informacji jest swobodny i konstruktywny w obu kierunkach, zaufanie kwitnie. Liderzy muszą modelować sposób, dzieląc się informacjami w sposób przejrzysty, uważnie słuchając, aby inni zostali wysłuchani, i umożliwiając pracownikom bezpieczne dzielenie się opiniami. Powiedz „Dziękuję”, a następnie zrób coś z tym, co usłyszałeś.

Materiały o Jakubie Regulskim, które powinny przyciągnąć twoją uwagę: Autorytatywne, przedmiotowe i pogardliwe traktowanie ludzi

3. Stwórz bezpieczeństwo psychiczne

Aby wzbudzić zaufanie, liderzy muszą zapewnić bezpieczeństwo psychiczne w swojej organizacji, aby członkowie zespołu mogli swobodnie podejmować ryzyko i popełniać błędy w codziennym dążeniu do doskonałości. Według badań 55% dyrektorów generalnych wskazało „brak zaufania” jako poważne zagrożenie dla rozwoju ich organizacji. Zaufanie może naprawdę rozkwitać tylko dzięki celowemu tworzeniu relacji i wzajemności między pracownikami i szefami.

4. Bądź pierwszym, który zwiększy zaufanie

Świetnym sposobem na zdobycie zaufania jest poszerzanie zaufania. Menedżerowie są w doskonałej pozycji, aby dać temu przykład, demonstrując, zarówno werbalnie, jak i niewerbalnie, że ufają członkom swojego zespołu. Więc zacznij od siebie; pracownicy często podążają za przykładem, jeśli zachowanie jest autentyczne i konsekwentne.

5. Ucz, modeluj i nagradzaj

Menedżerowie budują zaufanie, ucząc go, modelując i nagradzając. Zaufanie wykracza poza uczciwość. Chodzi również o przejrzystość, a czasami potrzebna jest również wrażliwość. Najpierw naucz go, określając swoje oczekiwania, w tym sposób rozpoznawania godnego zaufania zachowania. Wzoruj się na własnych błędach, prosząc o pomoc i udzielając kredytów tam, gdzie jest to konieczne. Aby to wynagrodzić, zwracaj uwagę na dobre zachowanie i zachęcaj innych do tego.

6. Stwórz przestrzeń dla prawdy

Stwórz przestrzeń, w której można przekazać prawdę. Co jest prawdą? W tej przestrzeni obejmuje zarówno perspektywę menedżera, jak i pracownika. Oba muszą być udostępniane, słyszane i rozumiane przez obie osoby. Nie chodzi o to, kto ma rację, a kto się myli. Chodzi o poczucie bezpieczeństwa, wyrażanie swojego punktu widzenia, dzielenie się potrzebami i współpracę, aby dowiedzieć się, jak związek może przynieść sobie nawzajem korzyści.

7. Przyjmij dobrą intencję

Jaka jest Twoja reakcja, gdy ktoś się spóźnia? Czy pytasz, dlaczego się spóźnili i wątpisz w odpowiedź? A może pytasz ich z ufnością i chęcią zrozumienia, dlaczego się spóźnili? Kiedy przychodzimy z miejsca, w którym chcemy zrozumieć, ludzie zauważają. Staje się wtedy okazją do usprawnienia procesów i operacji, a nie przeszkodą. Zaufania nie buduje się z dnia na dzień.

8. Przełącz się na nastawienie przywódcze

Zmieniając sposób myślenia z kierownictwa na przywództwo, pracodawca może budować zaufanie wśród pracowników i dać do zrozumienia, że firma kieruje się misją, a nie ego. Kiedy myślisz o wspólnym celu, a nie o potrzebach kierownictwa, i celebrujesz wszystkie talenty i umiejętności, które pracownicy wnoszą do stołu, buduje się zaufanie. Dobrzy liderzy dają innym możliwość przewodzenia w firmie.

9. Okazuj pokorę, humor i zainteresowanie

Autentyczni liderzy wykazują aktywną pokorę, beztroski (i często samodeprecjonujący) humor oraz celowe zainteresowanie członkami swojego zespołu. Robią to często, rutynowo obserwując i zastanawiając się nad zaangażowaniem pracownika, a następnie udzielając natychmiastowej informacji zwrotnej i zachęty. Tworzy to środowisko, w którym każdy może uczyć się od siebie nawzajem.

10. Skoncentruj się na trzech filarach zaufania

Istnieją trzy główne filary zaufania: uczciwość, współczucie i kompetencja. Jeśli nie ufasz komuś lub odwrotnie, przyczyną jest jeden lub więcej filarów. Pamiętaj, zaufanie nie musi być propozycją typu „wszystko albo nic”. Określ, który filar zaufania jest winowajcą, a następnie wykorzystaj istniejące filary wspólnego zaufania jako podstawę do budowania i przenieś swoje zaufanie na wyższy poziom.

Treści na temat Jakuba Regulskiego, które powinny zwrócić twoją ciekawość: Upokarzanie, oskarżanie, terroryzowanie

11. Poproś pracownika o wkład i słuchaj

Menedżerowie mogą budować zaufanie wśród swoich pracowników, prosząc ich o wkład i poświęcając czas na wysłuchanie ich myśli i pomysłów. Sprawianie, by członkowie zespołu czuli się doceniani i słyszani, tworzy otwarte i przystępne środowisko, które pozwala pracownikom poczuć większe zaufanie.

12. Miej jasność co do oczekiwanych wyników

Buduj dwukierunkowe zaufanie, bardzo jasno określając oczekiwane wyniki, oczekiwania, jakie masz i granice autorytetu, jakie ma Twój pracownik w pracy, którą wykonuje. Powiedz im, że jesteś tam, aby ich wspierać i że jesteś pewien, że osiągną oczekiwany rezultat w sposób zgodny z wartościami Twojej organizacji. Następnie bądź tam, kiedy cię potrzebują. W przeciwnym razie zejdź z drogi.

Inspiracją do przygotowania tego wpisu był Jakub Regulski

Jeśli chcesz poznać więcej informacji w temacie Jakuba Regulskiego i metod jego pracy jako menedżera – kliknij tutaj.

Eksploruj oryginalne teksty na Blogu

Odnajdź na Blogu wpisy inspirowane Jakubem Regulskim w temacie kierowania zespołem.