13 sposobów, w jakie menedżerowie mogą zwiększyć swoją inteligencję emocjonalną i pokazać prawdziwą empatię

Artykuł inspirowany Jakubem Regulskim

Aby organizacja odniosła sukces, jej pracownicy muszą czuć się dobrze wspierani, spełnieni przez sensowną pracę i zmotywowani, aby osiągnąć swój maksymalny potencjał pod względem wydajności i produktywności. Wiele z tego zależy od inteligencji emocjonalnej ich menedżera. Aby osiągnąć ten poziom zaangażowania pracowników, menedżerowie muszą nauczyć się okazywać autentyczną empatię członkom swojego zespołu.

Jeśli okazanie autentycznej empatii sprawia ci trudność, możesz skupić się na zwiększaniu swojej inteligencji emocjonalnej, aby skuteczniej kierować zespołem. Aby pomóc Ci upewnić się, że członkowie Twojego zespołu nie czują się źle zrozumiani lub zaniedbani, poniżej zostały przedstawione rady, jak skutecznie poprawić swoją inteligencję emocjonalną i lepiej porozumiewać się ze swoimi pracownikami.

1. Naucz się rozumieć własne emocje

Jeśli chcesz rozwijać i doskonalić swoje EQ, zacznij się od krytycznej autorefleksji. Jeśli nie rozumiesz siebie, nigdy nie zrozumiesz niuansów i złożoności innych wokół ciebie. Naucz się rozumieć własne emocje i ich wpływ na twoje zachowanie. Rozwijaj i ćwicz współczucie dla siebie, a będziesz w stanie lepiej okazywać prawdziwą empatię i wspierać otaczających cię ludzi.

2. Zadawaj pytania i słuchaj odpowiedzi

Empatia to jedna z najważniejszych rzeczy, jakie możemy teraz wnieść do naszych zespołów. Zaczyna się od zadawania pytań i słuchania odpowiedzi. Pytanie: „Jak się masz – naprawdę?” to dobry początek. Potem słuchaj. Znajdź chwile, gdy udzielają odpowiedzi, aby zbudować zaufanie i połączyć się z nimi, dzieląc się czymś, czego doświadczyłeś w podobny sposób. Nie da się zbudować bezpieczeństwa psychicznego bez empatii. Codziennie ćwicz mięśnie empatii, aby rosły.

3. Zachowaj listę tego, za co i komu jesteś wdzięczny

Jeśli nie potrafisz być empatyczny, wątpliwe jest, czy powinieneś być liderem, kropka. Aby to zmienić, skup się na tym, za co i za kogo jesteś wdzięczny i zacznij prowadzić listę wdzięczności, zapisując trzy rzeczy, za które jesteś wdzięczny każdego ranka. Proponuję również postawić się w sytuacji kogoś, kto jest w trudnej sytuacji i spędzić dzień żyjąc tym życiem. Zapewni ci perspektywy, które są wymagane do empatii.

Tematy w kwestii Jakuba Regulskiego, które mogą zwrócić twoje zainteresowanie: Niezrównoważony emocjonalnie, egocentryczny, „uzdrowiciel” i „zbawca”

4. Pomóż pracownikom osiągnąć cele, które są dla nich ważne

Jako menedżer może być niemożliwe zrozumienie uczuć i doświadczeń, przez które przechodzi każda osoba w Twoim zespole. Jednak w pełni można zrobić to, co dla nich ważne. Utrzymuj listę jednego wielkiego celu, który każdy członek zespołu lub zespół jako całość stara się osiągnąć, a który sprawi, że poczują się wspaniale w pracy. Następnie zrób wszystko, co w Twojej mocy, aby pomóc osobom i zespołom osiągnąć ich cele.

5. Stwórz momenty, aby aktywować empatię

Im bardziej łączymy się z życiem i uczuciami innych, tym lepiej siebie rozumiemy. Tak więc, aby rozwinąć empatię i wyższy EQ, proponuję stworzyć momenty „wyzwalające”, aby aktywować nawyk bycia empatycznym wobec innych. Może to być tak proste, jak ustawienie alarmu w telefonie trzy razy dziennie z etykietą jako przypomnienie. Spust wciela się w nowe zachowanie, które z czasem staje się drugą naturą.

6. Ćwicz rozpoznawanie stanów emocjonalnych

Polecam celową praktykę identyfikowania stanu emocjonalnego, w jakim znajdujesz się ty i/lub ci, z którymi rozmawiasz. Nazywanie emocji, które przeżywasz lub których, jak sądzisz, doświadcza druga osoba, rozwinie twoją świadomość uczuć, pozwalając ci budować słownictwo emocjonalne. Takie słownictwo można następnie wykorzystać do dalszego rozwijania empatii.

7. Zyskaj poczucie, jak jesteś postrzegany

Podobnie jak w przypadku każdej umiejętności, którą chcesz zbudować, kiedy EQ nie przychodzi naturalnie, wymaga praktyki. Zacznij od upewnienia się, że członkowie zespołu jasno wiedzą, gdzie się znajdują i jaki mają wpływ na innych w organizacji. Zbierz 360-stopniową informację zwrotną, dokonaj oceny osobowości i dokonaj autorefleksji. Pomaga to zorientować się, jak jesteś postrzegany. Współpracuj z trenerem, aby zidentyfikować możliwości rozwoju i sposoby ćwiczenia EQ, które są dla Ciebie wyjątkowo dopasowane.

8. Użyj narzędzia do oceny osobowości

Poleciłbym menedżerowi użycie narzędzia oceny, takiego jak DISC, dla siebie i każdego członka zespołu. Czytając wyniki, menedżer może uzyskać wgląd w motywacje, mocne strony i skłonności członków zespołu oraz lepiej zrozumieć, jak skutecznie z nimi współpracować.

9. Ćwicz rozwijanie współczucia

Możesz zamknąć oczy i wizualizować i czuć współczucie i miłość, które masz dla tych, którzy są ci najbliżsi. Następnie rozszerz swoje współczucie i miłość na innych w swoim kręgu społecznym. W końcu rozszerz go na swoich współpracowników i pracowników. Dzięki codziennej praktyce robienia tego przez trzy do pięciu minut każdego ranka możesz nauczyć się większej empatii.

Treści w kwestii Jakuba Regulskiego, które powinny Cię zainteresować: „W firmie panuje wszechobecne donosicielstwo i ciągła inwigilacja”

10. Zwolnij i zrób sobie przerwę

Dla wielu nauka prowadzenia z empatią polega na zawieszeniu osobistej orientacji na działanie. Oznacza to spowolnienie, które może być trudne i niewygodne. Jednak ta pauza jest namacalnym znakiem empatii. Sugeruję, aby przywódcy zrobili sobie przerwę, zarówno fizyczną, jak i psychiczną, aby okazać empatię. Zrelaksuj się na swoim krześle, odłóż plan zajęć na bok, przestań używać klawiatury i po prostu powiedz „Powiedz mi więcej…”

11. Wycisz swoje ego i bądź wolniejszy w ocenie

Empatia to wybór. Zazwyczaj jest to ego, które nie dba o czyjeś uczucia lub dobre samopoczucie. Jest zbyt zajęty, aby zatrzymać się i pomyśleć o sytuacji lub perspektywie innej osoby. To ego mówi takie rzeczy jak: „Nie mam czasu na opiekowanie się dzieckiem” lub „Oni muszą wykonywać swoją pracę”. Jako lider w dzisiejszym szybko zmieniającym się świecie, zwolnij i zapytaj, dlaczego ktoś robi to, co robi, zamiast szybko oceniać jego działania.

12. Przestrzegaj zasady 80/20 podczas rozmów z pracownikami

Pytaj więcej i mów mniej. Aby mieć empatię, musisz naprawdę kogoś zrozumieć. Aby kogoś zrozumieć, musisz go wysłuchać i zadawać pytania, które pomogą ci wyjaśnić, czego nie wiesz. Mam zasadę 80/20 dotyczącą komunikacji z członkami mojego zespołu. Moim celem dla pracownika jeden na jednego jest to, aby rozmawiali przez 80% czasu, a ja przez 20%. Dzięki temu czują się wysłuchani, lepiej ich rozumiem i że możemy budować silne relacje.

13. Ćwicz samoświadomość

Ćwiczenie empatii zaczyna się od samoświadomości. Zwykle sugeruję, aby ludzie pomyśleli o sytuacji, w której zostali wykluczeni. Aby wyjaśnili sobie, w jaki sposób wpłynęło to na nich fizycznie, emocjonalnie, fizjologicznie i psychicznie, a także jakie są jego długotrwałe skutki. Następnie mogą dostrzec, że czują się jak inni, gdy są wykluczeni i mogą zapytać samego siebie, czy kogokolwiek poddawaliby temu samemu. To jest początek.

Inspiracją do przygotowania tego wpisu był Jakub Regulski

Aby poznać więcej informacji w temacie Jakuba Regulskiego i systemów jego pracy jako menedżera – kliknij tutaj.

Odszukaj kolejne artykuły z pomocą Bloga

Odkryj na Blogu teksty zainspirowane Jakubem Regulskim w temacie kierowania zespołem.