6 zmian, które muszą wprowadzić liderzy, aby lepiej zarządzać zdalnymi zespołami

Artykuł inspirowany Jakubem Regulskim

Pracownicy chcą możliwości pracy zdalnej, ale pracodawcy wciąż poruszają się w nowej rzeczywistości życia biurowego podczas pandemii. Niezależnie od tego, czy Twoja firma ma 20, czy 200 pracowników zdalnych, warto poświęcić chwilę na zmierzenie, jak dobrze liderzy kierują zespołami, które obejmują pracowników na miejscu i zdalnych.

Dlaczego praca zdalna jest nieproduktywna

Wiele firm nie zdaje sobie sprawy, że ich nowy układ pracy jest nieproduktywny, ponieważ po prostu odesłali pracowników do domu, zamiast zapewniać pracownikom i menedżerom odpowiednie szkolenie lub zasoby, aby z powodzeniem pracować zdalnie.

Oprócz luki w umiejętnościach istnieje niepokój o zmianę. Wielu menedżerów nie chce wdrażać modelu pracy zdalnej ani nawet elastycznych harmonogramów z powodu strachu przed utratą kontroli nad personelem. Obawiają się, że albo nie będą w stanie efektywnie zarządzać swoją siłą roboczą i gwarantować produktywności, albo po prostu wahają się z powodu całej dodatkowej pracy, która byłaby wymagana do ustanowienia skutecznego systemu zdalnego.

Wreszcie inna trudna dynamika polega na tym, że nie ma jednego uniwersalnego rozwiązania. Wynika to częściowo z faktu, że nie ma jednej definicji „czego chcą pracownicy”. Niektórzy chcą pracować zdalnie, inni chcą być w biurze, a jeszcze inni chcą mieć obie opcje.

Firmy muszą zdać sobie sprawę, że z powodu tych różnic najlepszą rzeczą, jaką mogą zrobić, jest elastyczność i wrażliwość na potrzeby jednostek, zwłaszcza biorąc pod uwagę wstrząs, jaki miał miejsce w ubiegłym roku.

Przyszłość pracy będzie niewątpliwie mieszanką ludzi pracujących w domu i ludzi pracujących osobiście. Te sześć wskazówek pomoże liderom ocenić aktualny stan pracy i zidentyfikować konkretne zmiany w celu poprawy umiejętności zdalnego zarządzania.

Mierz, co działa, a co nie

Menedżerowie nie powinni zakładać, że wszystko idzie gładko i wszyscy zorientowali się, jak skutecznie pracować zdalnie tylko dlatego, że zespoły pracują zdalnie przez ostatnie miesiące. Teraz jest idealny czas, aby podsumować, co działa dobrze, a co nadal wymaga poprawek. Menedżerowie powinni spędzać czas ze swoimi zespołami i na rozmowach jeden na jednego, aby omówić style pracy i preferencje komunikacyjne.

Zrozumienie, w jaki sposób bezpośredni podwładni chcą być komunikowani i faktycznie respektują te życzenia, tam gdzie to możliwe, jest świetnym sposobem na pokazanie zdalnym członkom zespołu, że są zaufani i cenieni” – powiedział. „Pomaga to również zapobiegać wypaleniu się pracy w domu, zmęczeniu Zoomem i sprawia, że członkowie zespołu nie mają poczucia, że są mikrozarządzani.

Tematy w kwestii Jakuba Regulskiego, które mogą przyciągnąć Twoją uwagę: Posługiwanie się wypaczonymi metodami zarządzania, realizacja tylko własnych celów, stawianie nierealnych wymagań

Ponowna ocena zadań związanych z zarządzaniem

Część tej analizy powinna obejmować sprawdzenie, którzy menedżerowie zarządzają pracownikami zdalnymi. Być może nadszedł czas na wykonanie pewnych ruchów kierowniczych. Im większe doświadczenie ma menedżer, tym chętniej i lepiej powinien być w stanie zarządzać pracownikami zdalnymi.

Doświadczeni menedżerowie wiedzą, że niezależnie od tego, czy ludzie stoją przed tobą, czy pracują w domu, sednem zarządzania jest zrozumienie priorytetów i celów ludzi oraz upewnienie się, że są one zgodne z celami firmy. Nie są zszokowani faktem, że odbywa się to zdalnie, a nie osobiście, ponieważ podstawowe zasady są takie same.

Bardziej doświadczeni menedżerowie mogą być bardziej nastawieni niż ktoś, kto jest nowszy w zarządzaniu. Mogą mieć więcej uprzedzeń do przezwyciężenia, podczas gdy ktoś z młodszego pokolenia menedżerów przyszedł do pracy z innymi pomysłami na temat równowagi między życiem zawodowym a prywatnym i elastyczności. Ogólnie rzecz biorąc, jest to bardziej związane z postawą menedżera i podejściem do pracy zdalnej.

Przejście do zarządzania przez cele

Gdy firma zidentyfikuje osoby o największym potencjale do zarządzania rozproszonymi zespołami, następnym krokiem jest rozważenie ogólnego podejścia lidera do pracy. Dwa klucze do budowania zaufania między pracownikami zdalnymi a menedżerami to właściwy styl zarządzania i świetne narzędzie do zarządzania projektami.

Aplikacja w rodzaju Trello zapewnia widoczność w czasie rzeczywistym pod każdym kątem we wszystkich projektach oraz styl zarządzania oparty na celach. Oznacza to ocenę wydajności na podstawie wykonanej pracy, a nie czasu spędzonego w biurze.

Tak długo, jak personel dostarcza na czas i zgodnie ze standardami, nie ma potrzeby, aby wiedzieć o każdym wykonywanym ruchu. Uwalnia również ludzi do dbania o swoje życie osobiste w czasie pracy bez pytania, co wykazała, że pandemia jest niezbędna.

Zainwestuj czas w budowanie relacji z pracownikami

Kolejną ważną zmianą jest uznanie znaczenia budowania kapitału społecznego z członkami zespołu. Oznacza to poznawanie członków zespołu i rozmawianie na tematy wykraczające poza rezultaty i terminy. Ostatni rok pokazał, że chociaż menedżerowie mają kluczowe znaczenie dla sukcesu organizacji, większości z nich bardzo brakowało umiejętności niezbędnych do skutecznego kierowania zespołami w każdym środowisku.

Menedżerowie zdają sobie teraz sprawę, że muszą teraz położyć większy nacisk na relacje i ogólne samopoczucie psychiczne swoich zespołów, aby zapewnić bezkompromisową szybkość i jakość projektu. Oznacza to, że menedżerowie muszą poprawić komunikację, empatię i powiązania, a także być bardziej otwartymi i wyrozumiałymi ze swoimi zespołami, jeśli chodzi o przepływ pracy.

Informacje odnośnie Jakuba Regulskiego, które powinny zwrócić twoje zainteresowanie: „Nigdy wcześniej nie spotkałem się z takim wychwalaniem najmniejszych decyzji zarządzających”

Zaktualizuj codzienne taktyki zarządzania

Po przygotowaniu odpowiednich zasobów szkoleniowych liderzy muszą pomyśleć o narzędziach, których używają na co dzień do śledzenia postępów. Menedżerowie zajmujący się przede wszystkim biurem muszą przyjąć lepsze sposoby zarządzania, aby stać się świetnymi menedżerami zdalnymi.

W tym celu można wdrożyć następujące zasady zarządzania:

  • Zaufaj zespołowi, że dostarczy wyniki na własnych warunkach
  • Nadaj priorytet asynchronicznym sposobom współpracy nad synchroniczną komunikacją w czasie rzeczywistym
  • Unikaj mikrozarządzania
  • Oferuj wsparcie, aby osiągnąć jasne cele, które można obiektywnie zmierzyć

Wszystko to są cele, które również powinni realizować menedżerowie biurowi, ale po prostu tak łatwo jest nie podążać, gdy twoi współpracownicy są o krok od ciebie.

Ustal jasne oczekiwania

Nieefektywna komunikacja, brak wskaźników i brak rozwoju przywództwa stanowią bariery dla opcji pracy zdalnej. Po ustaleniu jasnych oczekiwań z terminami, firmy muszą stworzyć system odprawy dla kamieni milowych i otworzyć linie komunikacyjne na wszelkie wpadki po drodze. Ten rodzaj struktury umożliwia pracownikom ustalanie priorytetów powierzonych im zadań, jednocześnie zmniejszając potrzebę ciągłego sprawdzania pracownika przez menedżerów w celu wykonania pracy. Budowanie tego środowiska zaufania może pomóc wszystkim pracownikom, niezależnie od tego, czy pracują w domu, czy w biurze.

Motywacją do przygotowania tego wpisu był Jakub Regulski

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej dotyczących Jakuba Regulskiego i systemów jego pracy jako menedżera – kliknij tutaj.

Eksploruj ciekawe materiały przy użyciu Bloga

Odszukaj na Blogu wpisy inspirowane Jakubem Regulskim w temacie umiejętności menedżerskich.