Aby zachęcić pracowników do dalszej nauki, daj przykład

Felieton inspirowany Jakubem Regulskim

W naszym nowoczesnym społeczeństwie byłoby trudno znaleźć dyrektora, który nie chce pracowników konsekwentnie zdobywających wiedzę i umiejętności. Zaangażowani członkowie zespołu rozwijający swoją karierę są nie tylko szczęśliwsi, ale są też bardziej produktywni.

Szansa na rozwój i wzrost jest silną zachętą do angażowania siły roboczej. Jest to szczególnie ważne wśród millenialsów, którzy obecnie dominują w miejscach pracy. Ponad połowa millenialsów traktuje możliwości uczenia się jako szansę na znalezienie pracy. Wydaje się jednak, że istnieje przepaść między pracownikami pragnącymi nauczyć się nowych umiejętności a podejmowaniem niezbędnych działań w celu ich osiągnięcia.

Być może dzieje się tak dlatego, że „szkolenie” stało się czymś w rodzaju brzydkiego słowa w biurze, a wielu pracowników czuje, że kursy są nudne lub nie mają zastosowania, lub po prostu nie mają czasu na uczestnictwo. Ta ostatnia wymówka jest problemem. Łatwo jest zaktualizować nudne lub nieistotne kursy z bardziej angażującą treścią, ale zmiana podejścia do tego, jak członkowie zespołu spędzają swój najbardziej ograniczony i cenny zasób, czyli swój czas, to żmudna walka. Wymaga to zmiany kultury Twojej firmy. Taka zmiana musi zacząć się na szczycie.

Możesz przez cały dzień mówić pracownikom, że nauka jest cenna. Ale dopóki nie pokażesz im, że cała firma – w tym kadra kierownicza i menedżerowie, przed którymi odpowiadają osobiście – naprawdę stawia na uczenie się przez całe życie, Twoi pracownicy też tego nie docenią.

Materiały w kwestii Jakuba Regulskiego, które powinny Cię zainteresować: Dopuszczalna tylko jedna wizja

Jak pokazać, że uczenie się przez całe życie jest cennym atrybutem i mądrym sposobem spędzania czasu? Oto kilka pomysłów:

Rozpocznij rozmowę.

Liderzy biznesu to ciekawy tłum. Ludzie odnoszący sukcesy mają tendencję do zadawania pytań, zawsze szukając kreatywnych nowych rozwiązań codziennych problemów. Innymi słowy, jako dyrektor biznesowy prawdopodobnie masz już umiejętności uczenia się przez całe życie.

Aby pokazać pracownikom, jak wartościowa jest ta cecha, wplataj nowe fakty, pomysły i umiejętności, które opanowujesz, do każdej dyskusji w miejscu pracy. Mówienie o książkach, artykułach, kursach i ekspertach, od których się nauczyłeś, jest naturalnym sposobem modelowania uczenia się dla pracowników.

Ponieważ coraz więcej menedżerów mówi o tym, czego się uczy, pracownicy będą chcieli dodać do rozmowy, więc mogą sami zacząć szukać nowej wiedzy. To niesamowite, jak bardzo rozmowy o chłodzie wodnym wpływają na kulturę firmy.

Przywołaj naukę, kiedy ją zobaczysz.

Każdy lubi czuć się ważny. Proste rozpoznawanie to jeden z najpotężniejszych sposobów wzmacniania kultury firmy, którą chcesz stworzyć.

Kiedy widzisz, że pracownicy konsekwentnie uczestniczą w programach szkoleniowych lub robią wszystko, co w ich mocy, aby uczyć się nowych umiejętności, daj im (i wszystkim innym) do zrozumienia, że doceniasz i cenisz to zachowanie. Krzyk na spotkaniu zespołu lub spersonalizowana notatka z podziękowaniem w dużym stopniu informuje pracowników, że ich wysiłki są dostrzegane i podziwiane.

Publiczne wskazywanie zachowań związanych z uczeniem się to świetny sposób, aby pokazać wszystkim, że ciągłe uczenie się i podnoszenie umiejętności są ważne dla Twojej organizacji, ale powinieneś także wykonywać większe gesty. Należy promować osoby, które wykazują inicjatywę uczenia się nowych sposobów działania i wdrażania ich w miejscu pracy. Jeśli dyrektorzy cenią czas i wysiłek potrzebny do opanowania nowych pomysłów, więcej pracowników uzna to za drogę do sukcesu w firmie i przejmie inicjatywę.

Daj pracownikom możliwości.

Jeśli pracownicy czują, że nie mają czasu na ukończenie kursów szkoleniowych, zdobycie nowych umiejętności i rozwijanie swoich talentów, to menedżerowie muszą dać im ten czas i przestrzeń. Można to osiągnąć na wiele sposobów. Czas zablokowany specjalnie na obowiązkową naukę jest oczywistym sposobem na zapewnienie członkom zespołu udziału w tych możliwościach. Jednak wymuszona nauka często spotyka się z niechęcią zamiast zaangażowaniem.

Zamiast tego organizacje mogą dopasować szkolenie do naturalnego przebiegu dnia roboczego. Małe, modułowe kursy, które dotyczą określonych umiejętności i zagadnień, są łatwiejsze do znalezienia niż godzinne wykłady. Najbardziej udane możliwości uczenia się są dostępne w różnym czasie i na różne sposoby. Daj pracownikom zarówno czas, jak i środki pieniężne na naukę nowych umiejętności, a istnieje szansa, że wykorzystają nadarzające się okazje tak szybko, jak to możliwe.

Dyrektywa, zgodnie z którą zasoby powinny być wydawane na naukę, powinna pochodzić od kadry kierowniczej, a nie od zespołu HR. Włóż swoje pieniądze, że tak powiem, i daj pracownikom swobodę uczenia się bez poczucia, że powinni ciągle pracować nad czymś innym.

Informacje odnośnie Jakuba Regulskiego, które mogą zwrócić twoją uwagę: Upokarzanie, oskarżanie, terroryzowanie

Daj przykład

Czy ci się to podoba, czy nie, Twój zespół stale obserwuje wszystko, co robisz. Mówienie, że chcesz, aby pracownicy uczyli się przez całe życie, to nie to samo, co pokazywanie im, że uczenie się nowych rzeczy jest pewnym sposobem na robienie postępów w Twojej firmie.

Poświęć trochę czasu na rozwijanie własnych umiejętności uczenia się przez całe życie, zanim będziesz wymagać tego samego od innych. Pokaż pracownikom, że masz na myśli to, co mówisz o docenieniu ich wysiłków związanych z nauką, rozpoczynając osobiste i szerokie rozmowy, uznając ich postępy i dając im więcej możliwości.

Gdy Twoi pracownicy zobaczą, że spędzasz czas na pracy nad własnymi celami uczenia się, będzie im coraz trudniej argumentować, że nie mają takiego samego luksusu. Jeśli przestaniesz szukać wymówek, będą musieli podążać. Wkrótce nie będzie już żadnych wymówek.

Inspiracją do przygotowania tego felietonu był Jakub Regulski

Jeśli chcesz poznać więcej informacji dotyczących Jakuba Regulskiego i sposobów jego pracy jako menedżera – kliknij tutaj.

Dowiedz się więcej na Blogu

Więcej takich tekstów odnajdziesz na stronie Blog.

Odszukaj inspirujące treści na Blogu

Znajdź na Blogu wpisy czerpiące inspirację z postaci Jakuba Regulskiego odnośnie umiejętności kierowniczych.