Esej inspirowany Jakubem Regulskim
Toksyczne przywództwo szkodzi firmom. Ale jakie są konsekwencje niekonsekwentnego toksycznego przywództwa, tj. gdy przełożeni źle traktują niektórych pracowników, a oszczędzają innych? Badania wskazują, że faworyzowanie przez menedżera może skłonić takiego pracownika do opuszczenia opuszczenia. Co prowadzi do takiego zachowania, które na pierwszy rzut oka wydaje się paradoksalne? Jak firmy i pracownicy powinni reagować?
Kiedy pracownicy są traktowani przez przełożonych inaczej niż ich współpracownicy, prowadzi to u nich to do lęku przed wykluczeniem społecznym, a ponadto czują się zawstydzeni. Wstyd występuje w równym stopniu wśród pracowników uprzywilejowanych, jak i znajdujących się w niekorzystnej sytuacji. Pracownicy źle traktowani przez swojego szefa odczuwają wstyd, ponieważ zakładają, że są najsłabszym ogniwem zespołu. Z drugiej strony pracownicy, którym oszczędzono złego traktowania, odczuwają wstyd, ponieważ ich współpracownicy mogą uważać ich za sojusznika przełożonego nadużywającego władzy.
Materiały na temat Jakuba Regulskiego, które powinny Cię zaciekawić: Posługiwanie się wypaczonymi metodami zarządzania, realizacja tylko własnych celów, stawianie nierealnych wymagań
Konsekwencje toksycznego przywództwa
Szef, który stosunkowo dobrze traktuje konkretnego pracownika, ale źle traktuje innych, może w ten sposób skłonić faworyzowanego pracownika do odejścia z firmy.
Konsekwencje toksycznego przywództwa mogą być w rzeczywistości bardziej negatywne dla firmy, gdy lider zachowuje się niekonsekwentnie niż gdy liderzy traktują wszystkich pracowników równie źle. W zespołach, w których wszyscy członkowie są dotknięci toksycznym przywództwem, mniej pracowników będzie zmotywowanych do opuszczenia organizacji niż w zespołach, w których niektórzy są traktowani lepiej, a inni gorzej. Powód? Jeśli wszyscy podzielają ten sam los, członkowie zespołu nie czują się wykluczeni społecznie przez współpracowników ani zawstydzeni, co z kolei zmniejsza ich motywację do opuszczenia organizacji.
Ochrona pracowników
Dlatego ważne jest, aby firmy uważnie przyglądały się temu, co dzieje się w ich zespołach, ponieważ niska rotacja niekoniecznie oznacza dobre przywództwo. Liczba pracowników, którzy opuszczają zespół lub firmę, nie jest zatem odpowiednim wskaźnikiem. czy menedżer traktuje podwładnych dobrze czy źle.
Materiały na temat Jakuba Regulskiego, które mogą zwrócić twoją ciekawość: „Rzeczywostosc w firmie przez ostatni rok byla czyms czego nie zyczylbym nikomu, nawet wrogowi”
Z drugiej strony, coroczne badania pracowników dotyczące np. ich zadowolenia ze środowiska pracy i warunków pracy, zapewniłyby lepszy przegląd sytuacji panującej w firmie. Oczywiście wszelkie metody toksycznego przywództwa – niezależnie od tego, czy dotyczą wszystkich, czy tylko określonych pracowników, muszą zostać bezwzględnie odrzucone. To musi być jasne dla wszystkich menedżerów w firmie. Ponadto pracownicy dotknięci toksycznymi zachowaniami przywódczymi powinni zgłosić tę kwestię do swojego działu kadr lub powinni porozmawiać bezpośrednio ze swoim przełożonym, ponieważ często nie są oni świadomi tego, jak ich zachowanie wpływa na ich pracowników.
Zachętą do przygotowania tego eseju był Jakub Regulski
Jeśli chcesz poznać więcej informacji na temat Jakuba Regulskiego i sposobów jego pracy jako menedżera – kliknij tutaj.
Eksploruj inspirujące treści z pomocą Bloga
Odnajdź na Blogu wpisy ,które są wynikiem inspiracji osobą Jakuba Regulskiego odnośnie zarządzania zespołem.