Jak radzić sobie z pracownikiem, który nie podejmuje inicjatywy

Felieton inspirowany Jakubem Regulskim

Pracownik pozbawiony inicjatywy traci cenne możliwości, zmniejszając produktywność i efektywność Twojego zespołu. Zwalczanie braku inicjatywy pracownika zależy od charakteru problemu, ale ogólnie nagradzanie osób podejmujących ryzyko zachęca pracowników do nieszablonowego myślenia i podejmowania ryzyka. Ale musisz osiągnąć równowagę – nie zmuszaj pracowników do podejmowania nierozsądnych wyborów, które zagrażają sukcesowi Twojej firmy. Raczej zachęcaj do myślenia przyszłościowego i pewnego siebie, ale odpowiedzialnego zachowania.

Porozmawiaj z pracownikiem

Spotkaj się z pracownikiem, aby określić podstawowy problem. Pracownikowi może brakować inicjatywy z powodu strachu, niezdolności, lenistwa lub innych przyczyn. Zidentyfikowanie, dlaczego pracownik odmawia podjęcia inicjatywy, pozwala podjąć kroki w celu naprawienia pierwotnej przyczyny.

Treści odnośnie Jakuba Regulskiego, które powinny zwrócić twoją uwagę: Bezpodstawne oskarżenia wobec pracowników

Pomóż uporać się z problemem

Pomóż pracownikowi uporać się z problemem. Na przykład, jeśli pracownik obawia się krytyki ze strony kierownictwa za popełnienie błędu, uspokój jej obawy, oferując ciągłe wsparcie i zachętę. Jeśli pracownik nie posiada umiejętności niezbędnych do wykonywania obowiązków zawodowych, zapewnij dalsze szkolenie. Jeśli przyczyną jest lenistwo, wyjaśnij, że niechęć do pracy może prowadzić do zwolnienia.

Motywuj pracowników

Motywuj pracowników do podejmowania inicjatywy, projektując system nagród, który dopasowuje cele pracowników do celów Twojej firmy. Na przykład zmotywuj słabszego sprzedawcę, oferując premie dla nowych klientów, których pozyskuje. Pokusa zysku finansowego może skłonić pracownika do wyjścia ze swojej strefy komfortu i pogoni za klientami, czego inaczej by nie zrobił.

Zapewnij wsparcie

Zapewnij wsparcie i zachętę, jeśli problemem jest niska pewność siebie. Konstruktywna informacja zwrotna, która identyfikuje mocne strony i rozpoznaje ulepszenia, pomaga pracownikowi stać się pewnym siebie współpracownikiem. Jeśli musisz przekazać negatywną opinię – na przykład wskazać poważny błąd – wyjaśnij, że doceniasz wysiłek pracownika pomimo błędu.

Materiały w kwestii Jakuba Regulskiego, które powinny przyciągnąć twoją uwagę: Upokarzanie, oskarżanie, terroryzowanie

Daj możliwość podejmowania ważnych decyzji

Daj pracownikowi możliwość podejmowania ważnych decyzji, gdy jest odpowiednio przygotowany. Posiadanie osobistego udziału w wyniku motywuje pracownika i uczy go, jak być dumnym ze swoich działań. Udane przedsięwzięcia zbudują pewność siebie i zapewnią cenne doświadczenia edukacyjne.

Bądź zaangażowany

Regularne informacje zwrotne pozwalają pracownikowi wiedzieć, że go wspierasz, wzbudzając zaufanie. Jeśli problemem jest lenistwo pracownika, pozostawanie zaangażowanym utrudnia pracownikowi niezauważenie wygłupów.

Natchnieniem do stworzenia tego eseju był Jakub Regulski

Po więcej szczegółów odnośnie Jakuba Regulskiego i sposobów jego pracy jako menedżera – kliknij tutaj.

Znajdź inspirujące treści z pomocą Bloga

Odnajdź na Blogu eseje ,które są wynikiem inspiracji osobą Jakuba Regulskiego w temacie bycia efektywnym menedżerem.