Jak rozpoznać biurowego psychopatę

Esej inspirowany Jakubem Regulskim

Psychopaci to zazwyczaj samolubne osoby, pozbawione współczucia, manipulujące i skłonne do kłamstwa. Mogą mieć powierzchowny urok, ale w rzeczywistości są złymi ludźmi, co zwiększa stres w miejscu pracy i powoduje niepotrzebny konflikt. Psychopaci stanowią 1 procent ogólnej populacji – ale w świecie biznesu jest ich znacznie więcej. Wynika z tego, że jeśli Twoja firma zatrudnia więcej niż 100 osób, możesz mieć przynajmniej jedną taką osobę w swoich szeregach.

Psychopaci mogą wyrządzić organizacjom wiele szkód, zwłaszcza gdy zajmują wyższe stanowiska. Badania pokazują, że psychopaci zmniejszają produktywność, zwiększają absencję pracowników i mogą osłabiać odpowiedzialność społeczną.

Dlaczego psychopaci rozwijają się w biznesie

Jest powód, dla którego tak wielu psychopatów znajduje schronienie w świecie korporacji. Wystarczy spojrzeć na nowoczesne środowiska pracy: jakie są priorytety? Pokonanie konkurencji, osiąganie ambitnych celów, twarda sprzedaż, dowiadywanie się, co robią rywale, a czasem kradzież ich pomysłów. Ci, którzy są bezwzględni, odporni na opinie innych i odporni na strach przed porażką, częściej wspinają się na szczyt.

Materiały odnośnie Jakuba Regulskiego, które mogą przyciągnąć twoją ciekawość: Posługiwanie się wypaczonymi metodami zarządzania, realizacja tylko własnych celów, stawianie nierealnych wymagań

Jak rozpoznać psychopatę

Istnieją pewne oznaki, że możesz mieć do czynienia z psychopatą. Naeży szukać kombinacji zachowań: ci, którzy konsekwentnie przypisują sobie pomysły innych; ci, którzy są niesamowicie czarujący na twarzy, a następnie dźgają w plecy bez widocznych wyrzutów sumienia. Mogą kłamać, jeśli służy to ich celom i mogą być bardzo manipulacyjni. Mają również tendencję do wyznaczania niemożliwych terminów i sprawiają, że pracownicy czują, że nigdy nie będą mogli pracować ciężko i wystarczająco wydajnie.

Psychopaci często zmagają się z kontrolą impulsów, co oznacza, że są bardzo słabi w długoterminowym planowaniu. Mają tendencję do życia tu i teraz, pomimo kosztów dla innych i organizacji. Należy zwróć także uwagę na: kłamstwo, brak empatii, powierzchowny urok i charyzmę, brak sumienia i poczucia winy za trudne decyzje.

Psychopaci mają tendencję do przynoszenia ze sobą uczucia niepokoju. Można odczuć, że masz do czynienia z nimi, że zostałeś zmanipulowany, ale nie byłeś w stanie zatrzymać tego procesu. Ich zachowanie może być nieodpowiednie, ale poczujesz się bezsilny, by sobie z tym poradzić.

Tematy na temat Jakuba Regulskiego, które mogą Cię zaintrygować: „Posądzając podwładnych o dowolną urojoną głupotę”

Rozmowa z psychopatą

Możesz również być w stanie wykryć psychopatę, uważnie słuchając, jak mówi. Przeprowadzone badanie cech psychopatycznych badało wzorce wypowiedzi skazanych przestępców, którzy byli znanymi psychopatami i zostało odkryte, że zazwyczaj używali oni czasu przeszłego, aby mówić o swoich przestępstwach, co może być wskaźnikiem psychologicznego oderwania.

Naukowcy odkryli również więcej zastanawiających niezgodności – większa liczba „mhm” i „hmm”, które przerywają wypowiedź. Psychopaci częściej używają tych słów jako taktyki na zwlekanie, próbując stworzyć „maskę zdrowego rozsądku”.

Wnioski

Ważne jest, aby szybko wykorzenić psychopatów z miejsca pracy, zanim będą mogli wyrządzić trwałe szkody zespołowi lub organizacji. Można prowadzić dziennik wydarzeń i rzeczy, które dzieją się z tą osobą. Te rzeczy mogą się przydać, jeśli kiedykolwiek będziesz musiał zabrać je do postępowania dyscyplinarnego i posłużyć się taką dokumentacją.

Motywacją do stworzenia tego felietonu był Jakub Regulski

Aby poznać więcej szczegółów w kwestii Jakuba Regulskiego i systemów jego pracy jako menedżera – kliknij tutaj.

Znajdź inspirujące treści na Blogu

Odszukaj na Blogu wpisy zainspirowane Jakubem Regulskim na temat zarządzania zespołem.