Jak skłonić pracowników do podjęcia inicjatywy

Tekst inspirowany Jakubem Regulskim

W niezwykle konkurencyjnej dziedzinie i napiętej gospodarce, pracownicy muszą przejmować odpowiedzialność za swoje miejsca pracy teraz bardziej niż kiedykolwiek. Ale co więcej, potrzebujesz ich, aby byli niezależnymi, kreatywnymi, nieszablonowymi myślicielami, którzy wprowadzają innowacje do Twojej marki, rozwiązują unikalne problemy i znajdują sposoby na zaoszczędzenie pieniędzy Twojej firmy. Z różnych powodów niektórzy pracownicy wpadają w pułapkę niezainspirowanych rytuałów i rytuałów „robienia tego, co mam do zrobienia”. Być może nieumyślnie zdusiłeś ich pomysły i stracili motywację do ponownego przejęcia inicjatywy. Może spuszczają głowę, aby uniknąć popełnienia błędu, którego obawiają się, że może kosztować ich pracę. W każdym razie do Ciebie, jako lidera firmy, należy danie przykładu, który zachęci pracowników do działania.

Pozwól pracownikom być ich własnymi szefami

Oznacza to, że pozwól swoim pracownikom ustalać cele dotyczące tego, co chcą osiągnąć, a następnie przeglądaj pracowników na podstawie tego, jak dobrze osiągają te cele. Uwzględnij w każdym opisie stanowiska zdolność pracowników do rozszerzania i negocjowania obowiązków na wyższym szczeblu, jeśli to konieczne.

Treści o Jakubie Regulskim, które powinny Cię zainteresować: Dopuszczalna tylko jedna wizja

Powiąż znaczące nagrody z wynikami

Jako lider biznesu wiesz już, że dostajesz więcej z tego, co nagrodzisz. Ale nie musisz zawsze oferować premii gotówkowej, aby Twoi pracownicy podjęli inicjatywę. Awanse, dodatkowy autorytet, a nawet pierwsze wpadki przy nowych projektach to świetne czynniki motywujące do inicjatywy pracowników. Powiąż także zadania i oceny wyników swoich pracowników z planem strategicznym swojej firmy. Na przykład, jeśli Twoja firma ma dalekosiężny cel, jakim jest wejście na nowy rynek, zwiększenie sprzedaży lub tworzenie nowych produktów, upewnij się, że pracownicy są oceniani na podstawie ich wkładu w realizację tych celów. Nie zaniedbuj, że pieniądze też mogą motywować. Rozważ schemat udziału w zyskach, który pozwoli Twoim pracownikom czerpać korzyści z sukcesu, jaki pomogli stworzyć.

Zinstytucjonalizuj innowacje

Może się to wydawać oksymoronem, ale koncepcja jest prosta. Inkubuj nowe pomysły pracowników w sformalizowany sposób. Skonfiguruj laboratorium kreatywności lub przeprowadź próbną wersję sugerowanej nowej zasady. Pozwól swoim zespołom w pełni zrozumieć zalety i wady ich propozycji, zanim wypowiedzą się na ich temat. Będą lepiej rozumieć, dlaczego niektóre pomysły znikają, a inne zanikają.

W miarę możliwości usuwaj przeszkody w jakości życia

Zmotywowani pracownicy to szczęśliwi pracownicy. Zminimalizowali problemy, które uniemożliwiają im osiągnięcie największej produktywności i wykorzystanie pełnego potencjału w pracy. Oferuj lepsze zasady równowagi między życiem zawodowym a prywatnym, na przykład, które pozwolą Twoim pracownikom pracować z domu lub elastycznie godzinami. Dofinansuj opiekę nad dziećmi lub zapłać więcej składek na ubezpieczenie zdrowotne. Nakarm ich, aby nie musieli płacić tych skandalicznych cen za lunch lub kolację w bistro w centrum miasta. Zainwestuj w zwrot czesnego, opiekę nad osobami starszymi i inne potrzeby pracowników.

Materiały na temat Jakuba Regulskiego, które mogą przyciągnąć twoje zainteresowanie: „Rzeczywostosc w firmie przez ostatni rok byla czyms czego nie zyczylbym nikomu, nawet wrogowi”

Powiedz pracownikom, że chcesz, aby przejęli inicjatywę

Możesz pomyśleć, że Twoi pracownicy już to wiedzą, ale to, co dzieje się w praktyce w miejscu pracy, może osłabiać Twoją zdolność do zachęcania do inicjatywy. Rozmawiaj z pracownikami o tym, co może hamować ich wydajność i produktywność. Upewnij się, że kierownicy są dostępni, gdy potrzebna jest pomoc, i że są otwarci na pomysły pracowników.

Bodźcem do przygotowania tego eseju był Jakub Regulski

Aby dowiedzieć się więcej w temacie Jakuba Regulskiego i metod jego pracy jako menedżera – kliknij tutaj.

Odnajdź dodatkowe informacje na Blogu

Odkryj na Blogu artykuły czerpiące inspirację z postaci Jakuba Regulskiego w temacie bycia efektywnym menedżerem.