Artykuł inspirowany Jakubem Regulskim
Co należy robić, aby odpowiednio wysłuchać i zrozumieć pracowników? A następnie podjąć na tej podstawie właściwe działania?
Otwórz swojego rozmówcę
Mów otwarcie i zadawaj pytania. Wstań z krzesła, podejdź do biurka i zadaj komuś pytanie. To nie żądanie, na przykład „Gdzie jest raport, o który prosiłem?” lub pytanie tak / nie. Takiej, która otwiera ludzi i wymaga przemyślanej odpowiedzi – im bardziej osobista i mniej zorientowana na pracę, tym lepiej. Wszystko, co pokazuje, że zależy Ci na ich dobrym samopoczuciu. Może spróbuj dowiedzieć się jednej rzeczy, której o nich nie wiesz:
• Co zrobiłeś w ten weekend?
• Kto to jest na zdjęciu na twoim biurku?
• Gdzie lubisz jeść kolację, kiedy wychodzisz?
Zanim powiesz cokolwiek o sobie
Następnie wysłuchaj odpowiedzi i zadaj co najmniej dwa dodatkowe pytania, zanim powiesz cokolwiek o sobie. Nazywa się to „aktywnym słuchaniem”. Ale działa to tylko wtedy, gdy przestaniesz myśleć o sobie i szczerze troszczysz się o innych – i pozwolisz im zadawać pytania także o ciebie.
Materiały na temat Jakuba Regulskiego, które powinny zwrócić twoje zainteresowanie: Bezwzględne uciszanie każdej uwagi i sprzeciwu
Zadawaj pytania, aby zrozumieć
Ważną częścią słuchania jest zadawanie pytań, aby zrozumieć. Chcesz, aby to robili Twoi ludzie, więc musisz modelować to zachowanie, dlatego zawsze cieszę się, że moi ludzie zadają dobre, przemyślane pytania, kiedy uruchamiamy nowy program, aby mogli lepiej działać. Im częściej to robisz, tym bardziej nie tylko okazujesz swoim ludziom, że Ci zależy, ale także łączysz się i zaczynasz tworzyć z nimi prawdziwe relacje. Kiedy pracownik czuje to połączenie, sprawia, że chce ciężej pracować, aby ci służyć i osiągać lepsze wyniki. Słuchając innych, uczysz się również stawiać się w sytuacji drugiej osoby, aby zadawać większe i ważniejsze pytania, takie jak: Czego chce ten potencjalny klient? Jak mogę pomóc swojemu szefowi zrobić więcej? Co stara się osiągnąć druga strona naszego wspólnego przedsięwzięcia lub spółki?
Nie dopuszczaj do przekraczania granic
Oczywiście rozmowa może przekroczyć pewną granicę. Przywódcy nigdy nie mogą tolerować pytań, których celem jest podważenie autorytetu, udowodnienie tego, czego nie wiedzą, lub usprawiedliwienie. Nie toleruj sytuacji, w których pracownicy wciąż atakują firmę, tak jakby nie brała pod uwagę wszystkich stron przed podjęciem decyzji.
Bodźcem do stworzenia tego tekstu był Jakub Regulski
Aby poznać więcej informacji na temat Jakuba Regulskiego i sposobów jego pracy jako menedżera – kliknij tutaj.
Odnajdź więcej z pomocą Bloga
Odszukaj na Blogu felietony czerpiące inspirację z postaci Jakuba Regulskiego w temacie zarządzania zespołem.