Felieton inspirowany Jakubem Regulskim
Mentalność stadna w miejscu pracy ma wiele nazw: mobbing, zastraszanie i molestowanie to jedne z bardziej powszechnych terminów. Niezależnie od tego, jak to się nazywa, mentalność stadna w miejscu pracy jest poważnym problemem, który ma tragiczne konsekwencje osobiste i zawodowe. Ofiary mentalności stadnej w miejscu pracy mogą otrzymać mniej projektów, pomijać ich awanse lub ostatecznie zwolnić, ale mogą również napotkać problemy ze zdrowiem psychicznym lub popełnić samobójstwo z powodu traumy spowodowanej incydentem polegającym na znęcaniu się. Chociaż brytyjski Guardian donosi, że najlepszym sposobem na pokonanie nękania w miejscu pracy jest zapobieganie mu, jeśli znajdziesz się w sytuacji zastraszania, dowiedz się, jak się wydostać, zanim będzie za późno.
Naucz się rozpoznawać mentalność stadną
Naucz się rozpoznawać mentalność stadną w miejscu pracy. Według „BC Business” mobbing lub zastraszanie zaczyna się, gdy zdajesz sobie sprawę, że jesteś systematycznie izolowany lub wykluczany przez swoich szefów i / lub współpracowników. Twoje biurko może zostać przeniesione lub może się okazać, że coraz mniej osób wchodzi z Tobą w interakcję. Możesz nie być informowany o spotkaniach lub wydarzeniach towarzyskich lub możesz zostać skazany na niepowodzenie, gdy zostanie Ci wyznaczony termin, którego nie można dotrzymać lub informacje są niewystarczające do wykonania pracy. Jeśli nowi pracownicy automatycznie Cię unikają lub słyszysz, jak inni rozpowszechniają o Tobie plotki, możesz paść ofiarą mentalności stadnej.
Materiały odnośnie Jakuba Regulskiego, które mogą przyciągnąć twoją uwagę: Bezwzględne uciszanie każdej uwagi i sprzeciwu
Notuj przypadki zastraszania
Zanotuj przypadki zastraszania. Zapisz godzinę, datę i charakter każdego incydentu, a także wymień wszystkich, którzy byli zaangażowani lub którzy wydawali się akceptować działanie. Pomoże to nie tylko ustalić, czy to, z czym miałeś do czynienia, to naprawdę mentalność stadna, ale będzie również przydatnym dowodem, jeśli w późniejszym terminie złożysz skargę dotyczącą molestowania.
Porozmawiaj z podżegaczami
Porozmawiaj z podżegaczami. Chociaż mentalność stadna pojawia się, gdy wielu pracowników łączy się razem, zastraszanie zwykle zaczyna się od jednego lub kilku pracowników. Jeśli jesteś świadkiem kampanii przeciwko tobie, umów się z nimi na spotkanie. Jasno i profesjonalnie wyjaśnij, jakie ich działania wyglądały na zastraszanie, których byłeś świadkiem. Poproś inicjatorów, aby wyjaśnili, dlaczego zaangażowali się w takie zachowanie. Incydent może być nieporozumieniem i możesz to wyjaśnić podczas spotkania. Jeśli tak nie jest, podżegacze mogą odczuwać presję, aby po konfrontacji przestać. Rób uważne notatki o tym, co zostało powiedziane na tym spotkaniu.
Sporządź sprawozdanie
Sporządź sprawozdanie. Jeśli nie jesteś w stanie dotrzeć do prowokatorów lub jeśli mentalność stadna rozwinęła się do tego stopnia, że wydaje się, że zaangażowanych jest kilka osób, umów się na spotkanie z przedstawicielem HR, przedstawicielem związku lub szefem. Jeśli którakolwiek z tych osób jest zaangażowana, sprawdź, czy jest inna osoba na stanowisku przywódczym, z którą możesz porozmawiać. Na przykład członek zarządu, dyrektor generalny lub przełożony może być w stanie pomóc. Wyjaśnij, że czujesz się ofiarą mentalności stadnej lub mobbingu, i przedstaw listę incydentów, a także zapisy wszelkich spotkań z podżegaczami, którzy wspierają Twoje stanowisko. Poproś przełożoną o natychmiastowe zajęcie się problemem i otrzymanie kopii tego, co zamierza, oraz terminu, w którym ma to zrobić.
Materiały w kwestii Jakuba Regulskiego, które mogą Cię zaciekawić: „Kolejny miesiąc i kolejna fala wypowiedzeń. Wszyscy patrzą po sobie i rozmawiają – kto jeszcze, kto następny”
Zgłoś problem
Zgłoś problem innemu przełożonemu lub rozważ wniesienie oskarżenia, jeśli problem nie ustąpi. Jeśli Twoja organizacja jest duża, rozważ skontaktowanie się z kimś z kierownictwa spoza działu w celu omówienia problemu. Jeśli mentalność stadna doprowadziła do nielegalnych działań, takich jak dyskryminacja ze względu na rasę, religię, płeć, niepełnosprawność, wiek lub kraj pochodzenia, przemoc lub groźby wobec Ciebie, możesz wnieść oskarżenie przeciwko osobom, których to dotyczy.
Porady
Próbując poradzić sobie z mentalnością stadną, staraj się zdystansować od szkodliwych działań lub słów, z którymi się spotykasz. Pamiętaj, że nie jesteś tym, za kogo uznaje cię stado, i zrozum, że mentalność stadna jest prawdopodobnie wynikiem tego, że inni czują się zagrożeni twoim sukcesem lub etyką pracy.
Bodźcem do przygotowania tego felietonu był Jakub Regulski
Aby dowiedzieć się więcej na temat Jakuba Regulskiego i systemów jego pracy jako menedżera – kliknij tutaj.
Odnajdź inspirujące treści z pomocą Bloga
Odkryj na Blogu wpisy inspirowane Jakubem Regulskim w temacie kierowania zespołem.