Jak wykorzystać inteligencję emocjonalną oraz empatię, aby osiągnąć maksymalny sukces?

Artykuł inspirowany Jakubem Regulskim

Bycie najlepszym wśród dzisiejszych liderów biznesu nie polega już tylko na innowacjach świetnych produktów lub usług. Chodzi również o posiadanie empatii, która pozwala kierować emocjami, aby pomóc innym ludziom i tworzyć trwałe relacje. Empatia jest naturalnym wynikiem wysokiej inteligencji emocjonalnej. Dlatego, jeśli odpowiednio wykorzystasz inteligencję emocjonalną, możesz poprawić empatię, jaką masz z członkami swojego zespołu, aby uzyskać doskonałe wyniki.

Czym jest inteligencja emocjonalna?

Inteligencja emocjonalna, znana również jako iloraz emocjonalny (EQ), to umiejętność monitorowania i zarządzania własnymi emocjami, właściwego interpretowania sygnałów emocjonalnych od innych, a następnie wykorzystywania wszystkich tych informacji, zarówno wewnętrznych, jak i zewnętrznych, jako pozytywnego przewodnika dla tego, co myślisz i robić. Kiedy wszystkie te rzeczy dzieją się prawidłowo, zwykle łatwo jest zrozumieć, co czują inni; innymi słowy, twoja empatia jest wysoka. Możesz kontrolować to, co czujesz, zauważając, nazywając i nawigując w swoich interakcjach.

Informacje o Jakubie Regulskim, które mogą Cię zaintrygować: Znaczący wzrost rotacji pracowników, zwalniane niewygodnych, „zarządzanie przez terror”

Jaki jest związek między inteligencją emocjonalną a dobrymi wynikami w pracy?

Ludzie, którzy są świadomi swoich emocji, zauważając, nazywając i nawigując w swoich interakcjach, a także ci, którzy potrafią dobrze odczytywać emocjonalne wskazówki od innych, są lepiej przystosowani, bardziej odporni i odnoszą większe sukcesy. W rzeczywistości w rzeczywistości 90% najlepszych osób ma wysokie EQ, a osoby z wysokim EQ rocznie zarabiają więcej niż osoby z niskim EQ. Nie sposób przecenić tego znaczenia; twierdzą również, że aż 58% twoich wyników w pracy jest wynikiem inteligencji emocjonalnej. To potwierdza, dlaczego ocena pracowników i ich „jak” lub zachowanie jest równie ważna jak ocena „co” lub wydajności pracownika.

Inteligencja emocjonalna poprawia również ogólną kulturę pracy. Liderzy zatrudniają i zatrzymują ludzi, którzy dodają lub pomniejszają ich osobistą markę i kulturę firmy. Rozważ emocje i energię pod kątem transakcji bankowych. Jeśli jako lider okazujesz negatywne emocje (złość, manipulacja, brak zaufania), to jest to wycofanie. Musisz nadrobić te wypłaty odpłacając pozytywnymi emocjami (pochwała, życzliwość, zaufanie). Tak więc, mimo że jesteśmy ludźmi i każdy ma złe dni, musisz wiedzieć, czy działasz w emocjonalnym długu. Za każdą negatywną interakcję musisz spłacać dług w wielokrotnie przewyższający taką interakcję.

Liderzy, którzy nie mają dobrego EQ, zwykle nie wytrzymują długo w organizacji, ponieważ nie udało im się zbudować bezpieczeństwa psychicznego. Z drugiej strony zespoły zazwyczaj dobrze prosperują, gdy mają środowisko, w którym mają solidne bezpieczeństwo psychiczne i mogą właściwie przekazywać swoje emocje. Dobrą wiadomością jest to, że jeśli sam nie masz dobrego EQ, możesz się tego nauczyć. Upewnij się, że ludzie, których zatrudniasz, mają lub maksymalizują własną inteligencję emocjonalną, wtedy możesz stworzyć pozytywną atmosferę niezbędną do sukcesu firmy.

Praktyczne sposoby na poprawę inteligencji emocjonalnej

Inteligencja emocjonalna nie jest statyczna. Jest to coś, czego możesz się nauczyć i poprawić, a zwiększenie EQ zwykle zaczyna się od spojrzenia na swój sposób myślenia o rozwoju. Kiedy patrzysz na sytuacje, czy są rzeczy, które chętnie podejmujesz do rozwiązania, czy zamiast tego siedzisz i dusisz wszystko, co poszło nie tak?

Jako ludzie mamy tendencję do negatywnego nastawienia i zakładamy najgorsze. Przestaw przełącznik i przyjmij pozytywną intencję: możemy celowo dążyć do pozytywności i szczęścia. Praktyka wdzięczności może pomóc ci rozpoznać wszystkie dobre rzeczy w twoim życiu. Badania wykazały również, że celowe wybaczanie innym i nieutrzymywanie urazy skutkuje większym szczęściem. Proste praktyki uważności, takie jak medytacja podczas chodzenia, mogą pomóc ci pozostać obecnym i cieszyć się chwilą, co skutkuje tworzeniem i uwalnianiem lepszej energii.

Wzięcie odpowiedzialności za własne działania i sposób, w jaki traktujemy innych, może czasami być trudne, ale okazywanie wrażliwości i przeprosiny, gdy jesteś nieuprzejmy lub popełniasz błąd, może pomóc innym zrozumieć Twoją sytuację. Zaakceptuj swoją niedoskonałość i rolę, jaką odgrywasz we wszystkim, co się dzieje, abyś mógł być otwarty i korygujący, gdy twoje zachowanie rani innych. Aby to zrobić, musisz przyznać się i wziąć odpowiedzialność za zranienie czyichś uczuć, co zwykle stanowi połowę bitwy.

Tematy w kwestii Jakuba Regulskiego, które powinny Cię zainteresować: „Czy upokarzanie na spotkaniach codziennych jest w porządku?”

Postaw się na miejscu drugiej osoby

Jednym ze sposobów wzięcia odpowiedzialności jest wyobrażenie sobie siebie na miejscu drugiej osoby. Pomyśl o tym, jak druga osoba postrzegała to, co zrobiłeś i wyobraź sobie, co ona czuje. Jak byś się czuł, gdyby ktoś ci to powiedział lub zrobił? Czy powstrzymałeś się od informacji lub udostępniłeś narzędzia i zasoby, których potrzebowała osoba? Obwiniałeś go lub pomogłeś usunąć przeszkody i przekazać swoje oczekiwania? Taka zmiana perspektywy może pomóc w uniknięciu automatycznego obwiniania drugiej osoby i ślepoty na to, jak się czuła po swoich działaniach.

Gdy znajdziesz się we właściwej przestrzeni, bądź dobrym, aktywnym słuchaczem. Nie martw się, że odpowiesz, by zaimponować. Zamiast tego daj ludziom szansę powiedzenia Ci, co naprawdę myślą i czują, i skup się na upewnieniu się, że rozumiesz i czegoś się nauczyłeś.

Wreszcie, czasami zmiana wymaga wspólnego wysiłku. Postaraj się zbudować relacje mentoringowe lub coachingowe, które pomogą Ci poznać nowe i inne perspektywy. Mentorzy i coachowie mogą pomóc Ci zrozumieć, o co toczy się gra, na przykład o Twoją pracę lub dobro innych. A kiedy już nauczysz się wskazywać tego rodzaju obszary, możesz odwzajemnić tę praktykę, będąc mentorem lub coachem dla innych.

Podsumowanie

Inteligencja emocjonalna jest prawdopodobnie najbardziej krytycznym elementem działalności biznesowej, ponieważ zarówno pracownicy, jak i klienci wykorzystują swoje emocje, aby określić sposób interakcji i czy być lojalnym. Ludzie zapomną, co powiedziałeś, zapomną, co zrobiłeś, ale nigdy nie zapomną, jak się czuli. Poprawa EQ i budowanie jej w zespole zapewnia Twojej firmie solidniejsze podstawy do budowania zarówno bezpieczeństwa psychicznego, jak i kapitału. Nadaj temu wysoki priorytet, począwszy od dzisiaj.

Inspiracją do przygotowania tego felietonu był Jakub Regulski

Po pełne rozwinięcie dotyczących Jakuba Regulskiego i sposobów jego pracy jako menedżera – kliknij tutaj.

Odszukaj dodatkowe informacje przy użyciu Bloga

Odnajdź na Blogu artykuły inspirowane Jakubem Regulskim odnośnie umiejętności kierowniczych.