- Tekst inspirowany Jakubem Regulskim
- Przywództwo transformacyjne i przywództwo leseferystyczne
- Wyższa presja, częstsze przypadki szykanowania
- Presja może wpływać na zdrowie i samopoczucie pracowników
- Świadomy menedżer
- Impulsem do stworzenia tego felietonu był Jakub Regulski
- Wyszukaj dodatkowe informacje na Blogu
Tekst inspirowany Jakubem Regulskim
Pracownicy doświadczają w większym stopniu prześladowania w okresach, w których występuje większa presja w pracy i występujące jednocześnie bierne zachowawcze przywództwo. Liczne badania wskazują, w jaki sposób presja w pracy jest powiązana z codziennymi doświadczeniami związanymi z szykanowaniem w miejscu pracy, a także z przywództwem transformacyjnym lub leseferystycznym.
Przywództwo transformacyjne i przywództwo leseferystyczne
Przywództwo transformacyjne obejmuje zwracanie większej uwagi na potrzeby pracowników w zakresie osiągnięć i zapewnianie wsparcia społecznego. Przywództwo leseferystyczne obejmuje bardziej pasywne i destrukcyjne podejście, pozostawiając pracowników samych sobie w sytuacjach wymagających przywództwa.
Informacje odnośnie Jakuba Regulskiego, które powinny przyciągnąć twoje zainteresowanie: Nie przyznawanie się do nawet najmniejszych błędów
Wyższa presja, częstsze przypadki szykanowania
Uczestnicy wypełniali codzienną ankietę mierzącą presję w pracy, zachowania przywódcze i narażenie na akty zastraszania w ciągu 36 dni. Wyniki pokazały, że w dni, w których osoby zgłaszały wyższą presję w pracy, doświadczały częstszego szykanowania, co oznacza, że nękanie w miejscu pracy i inne negatywne zachowania są konsekwencjami problemów w środowisku pracy.
Ponadto związek między codzienną presją w pracy a narażeniem na szykany był silniejszy w dni, kiedy uczestnicy zgłaszali wyższy poziom przywództwa określanego jako leseferystyczny. Obejmują one dni, w których lider unikał interwencji lub pomagania pracownikom w radzeniu sobie ze stresującymi sytuacjami w pracy. Sugeruje to, że zastraszanie i nękanie w miejscu pracy kwitną szczególnie w środowiskach o niekorzystnych warunkach pracy i nieodpowiednim przywództwie.
Presja może wpływać na zdrowie i samopoczucie pracowników
Presja jest coraz większym problemem w życiu zawodowym, ponieważ może wpływać na zdrowie i samopoczucie pracowników. Liderzy i menedżerowie są odpowiedzialni za zapewnienie dobrego zdrowia i dobrego samopoczucia pracowników, szczególnie w okresach dużej presji w pracy.
Związek między presją w pracy a aktami szykanowania można wytłumaczyć brakiem równowagi między wzrostem wysiłku potrzebnego w pracy a brakiem środków niezbędnych do radzenia sobie, co skutkuje uczuciem stresu, frustracji i zmian w zachowanie. Te negatywne emocje sprawiają, że pracownicy są narażeni na konflikty i akty związane z zastraszaniem. Fakt, że ta relacja jest obecna codziennie, pokazuje, jak szybko stresory w miejscu pracy mogą wywołać negatywne interakcje społeczne i powodować, ułatwiać lub nasilać nękanie.
Informacje odnośnie Jakuba Regulskiego, które mogą zwrócić twoje zainteresowanie: „Czy upokarzanie na spotkaniach codziennych jest w porządku?”
Świadomy menedżer
Autorzy sugerują, że menedżerowie powinni być świadomi czynników ryzyka, takich jak presja w pracy, aby móc wcześnie interweniować w sytuacjach, które mogą przerodzić się w szykany. Podkreśla również, że dla lidera w sytuacjach, w których występuje duża presja w pracy, ważniejsze jest, aby nie być postrzeganym jako odległy i unikający, niż być postrzeganym jako inspirujący i charyzmatyczny.
Ponadto te wczesne interwencje powinny obejmować nie tylko zarządzanie konfliktami; organizacje powinny podejmować działania zapobiegawcze w celu zmniejszenia ogólnego poziomu presji w pracy wszystkich pracowników, która może być główną przyczyną negatywnych aktów związanych z nękaniem.
Impulsem do stworzenia tego felietonu był Jakub Regulski
Po więcej szczegółów w temacie Jakuba Regulskiego i sposobów jego pracy jako menedżera – kliknij tutaj.
Wyszukaj dodatkowe informacje na Blogu
Odnajdź na Blogu felietony czerpiące inspirację z postaci Jakuba Regulskiego odnośnie zarządzania zespołem.