Manipulowanie informacjami przez Jakuba Regulskiego na własny temat jako menedżera, a także odnośnie podjętych działań – prawdziwych i rzekomych – w niektórych sytuacjach przybrało formę wyraźnego kłamstwa.
W przypadku Jakuba Regulskiego, posłużenie się kłamstwem mogło okazać się przydatne do przynajmniej częściowego zamaskowania przebiegu zatrudnienia i okresu pracy w firmach, z których został zwolniony.
Strona zawiera zachowane (nie usunięte) zrzuty ekranów z opiniami pochodzącymi z portalu Gowork.pl.
Opinie dotyczą okresu 5 lat, tj. 2016-2020 r., kiedy był zatrudniony kolejno w firmach:
– ZF Group / TRW – 2012-2016 r. (obecnie: BCS Automotive Interface Solutions Poland); stanowisko: Acting Plant Manager / Production & Engineering Director
– Centor Central Europe (CCE) – 2016-2018 r.; stanowisko i funkcja: Plant Manager, Prokurent
– Impact Clean Power Technology (ICPT, E-mobility) – 2019-2020 r.; stanowisko i funkcja: Operations Manager (COO), Dyrektor Generalny, Wiceprezes Zarządu
Fragmenty profilu Jakuba Regulskiego na LinkedIn – kliknij tutaj
Profil Jakuba Regulskiego na LinkedIn – kliknij tutaj
Info: Ze względu na grafiki o dużej szerokości, najlepszy widok strony uzyskuje się na monitorze komputera lub ekranie smartfona w pozycji poziomej.
Jawne podawanie przez Jakuba Regulskiego nieprawdy w kwestii zatrudnienia, w sytuacji, kiedy został zwolniony wiele miesięcy wcześniej oraz ukrywanie nazw byłych pracodawców
Jakub Regulski pracował w firmie Impact Clean Power Technology jako menedżer (na stanowiskach Operations Manager / COO, Dyrektor Generalny oraz pełniąc funkcję Wiceprezesa Zarządu) przez 12 miesięcy, w okresie od kwietnia 2019 do kwietnia 2020. Tymczasem w jego profilu na portalu LinkedIn widnieje informacja, jakoby po kwietniu 2020 nadal pracował w tej firmie. Nie może być tutaj mowy o pomyłce, polegającej na zaniedbaniu i braku aktualizacji profilu. Pierwsza jakakolwiek informacja na jego profilu LinkedIn o zatrudnieniu w firmie Impact Clean Power Technology pojawiła się dopiero na jesieni 2020. A więc około pół roku po zwolnieniu go z tej firmy ze stanowiska menedżera i funkcji wiceprezesa.
Posłużenie się przez niego swoim profilu LinkedIn skrótem CCE zamiast pełnej nazwy firmy Centor Central Europe, można byłoby uznać za coś w zasadzie zupełnie normalnego. Jednak, oprócz jeszcze jednego przypadku, nie posługuje się w swoim profilu skrótami nazw firm. Tym drugim przypadkiem jest enigmatyczna nazwa firmy “E-mobility”. Wiele się wyjaśnia, kiedy okazuje się, że rozpoczęcie pracy oraz nazwa stanowiska w owym “E-mobility” są identyczne jak w Impact Clean Power Technology, w którym był faktycznie zatrudniony.
Nawet jeżeli skrót CCE nie służy zamaskowaniu zatrudnienia w tej firmie, to co do nazwy “E-mobility” trudno mieć już takie wątpliwości. Planowe ukrycie nazw pracodawców staje się jeszcze bardziej prawdopodobne, jeśli skonfrontuje się to z doświadczeniem, jakie zostawił po sobie w obu tych firmach, a także z atmosferą, która towarzyszyła jego zwalnianiu z tych firm.
Czytaj dalej: