Związek między komunikacją menedżerską a inteligencją emocjonalną

Artykuł inspirowany Jakubem Regulskim

Komunikacja jest jednym z najważniejszych faktów współczesnego świata, w którym istnieją relacje międzyludzkie. Chociaż znaczenie technologii wzrosło, wzrosło też znaczenie relacji międzyludzkich, co można dostrzec w aspekcie komunikacji menedżerskiej. Wcześniej, przed latami pięćdziesiątymi XX wieku, relacja między kierownikiem a pracownikiem miała zasadniczo charakter biurokratyczny i przełożony-podwładny. Jednak w miarę jak organizacje stawały się bardziej zdecentralizowane i wielonarodowe od lat 80. XX wieku, nacisk przesunął się bardziej na postrzeganie pracowników jako „właścicieli kapitału ludzkiego i inwestorów”, a większy nacisk położono na motywowanie pracowników w celu wydobycia ich prawdziwego potencjału.

Dzisiejsze „zachowanie” środowiska biznesowego jest prawie równoznaczne z komunikacją. Paradoksalnie, chociaż komunikacja internetowa wzrosła, a organizacje stały się bardziej globalnie zintegrowane dzięki technologii, zwiększona konkurencja zmusiła organizacje do lepszego traktowania pracowników w miejscu pracy. Dzieje się tak dlatego, że pojawiły się firmy uświadomienie sobie, że strategia skoncentrowana na ludziach jest ważnym źródłem przewagi konkurencyjnej, ponieważ w przeciwieństwie do technologii, kosztów czy opracowywania nowych produktów jest trudna do naśladowania. Skuteczna komunikacja może pozytywnie wpływać na pracowników, sprawiać, że czują się bardziej zdeterminowani i zadowolenie z pracy i lepsze wykorzystanie ich pasji umiejętności i wiedzy w pracy, a tym samym przynoszą lepsze wyniki organizacji.

Treści na temat Jakuba Regulskiego, które mogą Cię zainteresować: Zwalnianie niewygodnych pracowników, zatrudnianie wiernych i lojalnych

Inteligencja emocjonalna

Inteligencja emocjonalna to zdolność do dokładnego postrzegania, oceniania i wyrażania emocji; zdolność dostępu i / lub generowania uczuć, gdy ułatwiają one myślenie; umiejętność rozumienia emocji i wiedzy emocjonalnej; oraz zdolność do regulowania emocji w celu promowania rozwoju emocjonalnego i intelektualnego. ”

Hendrie Weisinger rozważał następujące wymiary inteligencji emocjonalnej:

  1. Samoświadomość – samoświadomość odzwierciedla dokładne postrzeganie tego, jak się projektujemy. Obejmuje samokontrolę, samorozumienie, znajomość prawdziwego odczucia w danej chwili i poznanie własnych stanów wewnętrznych.
  2. Samozarządzanie – samozarządzanie jest definiowane jako zdolność do otrząsania się z negatywnych emocji i powrotu na konstruktywną ścieżkę rozwiązywania problemów.
  3. Motywacja własna – osoby o wysokim stopniu motywacji własnej mają tendencję do pozostawania motywacją wewnętrzną i nie polegają na siłach zewnętrznych w celu wzmocnienia.
  4. Empatia – empatia jest definiowana jako zdolność rozumienia uczuć innych i bycia wrażliwym na nie.
  5. Umiejętności społeczne – umiejętności społeczne definiuje się jako umiejętność czytania w sytuacjach społecznych, interakcji z innymi i łatwego tworzenia sieci.

Inteligencja emocjonalna (EQ) odgrywa ważną rolę w relacjach międzyludzkich

Osobom o wyższej inteligencji emocjonalnej udaje się komunikować swoje cele, pomysły i intencje w bardziej interesujący i asertywny sposób. Są również skuteczni w pracy zespołowej i mają bardziej satysfakcjonujące relacje społeczne. Dobry menedżer o wysokiej inteligencji emocjonalnej jest zaufany i wysłuchany, jest w stanie utrzymać motywację ludzi do pracy i nadać sens ich zadaniom. Zatem inteligencja emocjonalna to zdolność do kontrolowania swoich emocji i zarządzania nimi, a także rozumienia emocji innych. Komunikacja menedżerska i inteligencja emocjonalna idą w parze, aby kształtować relacje międzyludzkie w miejscu pracy i napędzać wydajność organizacji

Samoświadomość

Kierownicy średniego szczebla o wysokim poziomie samoświadomości mają zdolność motywowania i zachęcania pracowników poprzez umiejętne wykorzystanie przejawów emocji, co może zwiększyć perswazyjność ich komunikacji i przyczynić się do zaufania pracowników do ich wizji organizacyjnej rozwój i sposoby osiągania celów organizacyjnych.

Zarządzanie emocjami

Zachowanie spokoju pomaga menedżerom w poprawie jakości wyników pracy i pomaga im lepiej rozwiązywać problemy. Pomaga to również poprawić ich umiejętności komunikacyjne z pracownikami i pomaga im być bardziej produktywnym w zrozumieniu zadań zawodowych i lepszym wykonywaniu.

Materiały o Jakubie Regulskim, które powinny przyciągnąć Twoją uwagę: „W firmie panuje wszechobecne donosicielstwo i ciągła inwigilacja”

Samomotywacja

Menedżerowie, których słowa są poparte działaniem, rozwijają wysoki poziom zaufania pracowników i ich zdolność do motywacji nawet w przypadkach, gdy praca jest nieinteresująca, co pomaga takim menedżerom być wzorem do naśladowania dla pracowników, aby z kolei zmotywować się do wykonywania zadań zawodowych.

Empatia

Menedżerowie o wysokim poziomie empatii są świadomi odpowiedniego momentu na przedstawienie swoich pomysłów, co spowoduje, że pracownicy i menedżerowie będą bardziej otwarci na uważne słuchanie i rozumienie argumentów.

Umiejętności społeczne

Menedżerowie, którzy mają zdolność budowania konsensusu z innymi i pomagania innym czuć się dobrze, są pożądanymi partnerami w komunikacji, ponieważ nie nalegają na akceptację ich argumentów. Komunikacja z takimi menedżerami jest znacznie mniejsza.

Bodźcem do stworzenia tego felietonu był Jakub Regulski

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej w kwestii Jakuba Regulskiego i systemów jego pracy jako menedżera – kliknij tutaj.

Odkryj kolejne wpisy przy użyciu Bloga

Znajdź na Blogu felietony ,które są wynikiem inspiracji osobą Jakuba Regulskiego w temacie umiejętności kierowniczych.